۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۱
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 83553829
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شهروندان سهامدار آلودگی هوای پایتخت

تهران - ایرنا- شهروندان تهرانی معتقدند که پلیس به وظایف قانونی خود در روزهای اخیر در شهر تهران عمل نکرده است؛ می گویند از پلیس انتظار دارند تا با خودروهای دودزا برخورد کند؛ می گویند خودروهای سنگین و خودروهای دودزا از مقابل پلیس عبور می کنند اما متوقف نمی شوند؛ ‌ آنها خود را سهامدار آلودگی هوا می دانند.

کافی است در یکی از خیابان های پایتخت قدم بزنید تا با شهروندانی که از عملکرد برخی دستگاه‌ها گلایه دارند، روبرو شوید، در رستوران‌ها و در گعده های دوستانه، شهروندان برداشت خاص خود را از وضعیت کنونی آب و هوای پایتخت دارند.
برخی نیز با تماس با خبرگزاری ایرنا، از این رسانه خواسته اند تا صدایشان را به گوش مسئولان امر برسانند.

خانمی ۴۰ ساله که خانه دار است و کودک چهارساله اش را به مطب پزشکی در بلوار کشاورز آورده است؛ ‌ می گوید «مجبور بودم از منزل خارج شوم و فرزندم را به دکتر نشان دهم».
او می‌گوید:‌ «گلو و چشم فرزندم از وضعیت هوا می سوزد اما اجازه استفاده از ماسک فیلتر دار را نمی دهد».
وی با حالتی اعتراضی می گوید:‌ «این چه وضعیتی است که برای تهران پیش آمده است؛ ‌ اگر هوا آلوده است پس چرا تردد خودروهای سنگین و کامیون در شهر بیشتر از روزهای دیگر است».
او می گوید: «خودروهای دودزا از مقابل خودرو پلیس عبور می کنند اما جریمه نمی شوند و به مسیر خود ادامه می دهند».
این خانم که کودک چهار ساله خود را به همراه دارد؛ ادامه می دهد «فرزندم استفاده از ماسک را دوست ندارد و نتوانستم برای او از ماسک فیلتر دار استفاده کنم؛ ‌ اما خودم ماسک زده ام». 

خانم ۳۲ ساله ای هم از عادت های خود می گوید؛ ‌ اینکه چهار سال است عصرها در پارک لاله تهران ورزش می کند؛ اما در روزهای اخیر برنامه های روزانه اش به دلیل آلودگی هوا به هم خورده است.
وی که ساکن منطقه ۸ تهران است، می گوید «تردد خودروهای سنگین در روزهای اخیر در سطح تهران افزایش داشته و این روزها بیشتر از قبل و طی روز این خودرو ها را در خیابان های تهران مشاهده می شوند».

حسین، ۲۳ ساله و دانشجوی معماری است که به خبرنگار ایرنا می گوید: «تردد خودرو سنگین بر اساس قانون ممنوع است؛ شهروندان از برخی قوانین مطلع اند اما چرا با وجود آلودگی هوا و ممنوع بودن تردد خودروهای سنگین در طول روز، باز هم شاهد تردد این نوع خودروها در سطح شهر هستیم؟ ‌»
او ادامه می دهد:‌ «از پلیس می خواهم به این سوال پاسخ دهد، چرا خودرو های سنگین که طی روز در شهر تردد می کنند و خودروهای سنگین و دیزلی که روزانه از خارج از تهران به شهر وارد می شوند را متوقف نمی کند؟ ‌»
سوالی که توئیت روز سه‌شنبه «علی پیرحسین لو» مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، بخشی از آن را پاسخ می دهد؛ ‌ وی در توئیتر نوشت: «با آن که دولت تصمیم گرفته بود از دیشب تا آخر هفته ورود کامیون ها به تهران مطلقاً ممنوع باشد عملاً پلیس این تصمیم را اجرا نکرده و واقعیت تلخ این است که از ساعت ۱۰ دوشنبه شب تا ۶ صبح امروز سه هزار و ۸۳۸ تردد کامیون در دوربین‌های ورود و خروج شهر ثبت شده است»

خبرنگار ایرنا موضوع افزایش تردد کامیون ها طی هفته های اخیر در سطح شهر تهران را از اعضای شورای شهر تهران جویا شده است؛ «زهرا صدر اعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، در این رابطه گفت:‌ پلیس راهور توقف تردد خودروهای دیزلی و فرسوده را جدی بگیرد.  
نوری ادامه داد: الزام خودروها به داشتن معاینه فنی از اقدامات مدیریت شهری بود که موجب می شود خودروهای آلاینده هوا و دودزا نتوانند به راحتی در شهر تردد کنند و باید حتماً معاینه فنی بگیرند و نواقص خودرو خود را رفع کنند.
وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های دیگری از جمله پلیس راهور و نیروی انتظامی هستند که می‌توانند در این حوزه بازدارندگی داشته باشند و مانع تردد خودروهای آلاینده به سطح شهر شوند، ‌ گفت: انتظار می رود در شرایط وارونگی هوا که با آن روبرو هستیم و مردم به ویژه سالمندان و گروه‌های حساس و آسیب پذیر در معرض خطر هستند، این دستگاه‌ها همراهی لازم را برای رفع مشکلات داشته باشند و اجازه ندهند که کامیون ها و خودروهای دودزا در سطح شهر تردد کنند.
نوری تاکید کرد: آلودگی هوا بیشتر از منابع خودروهای دیزلی، فرسوده و موتورسیکلت است که از پلیس انتظار می‌رود مانند گذشته که همراهی خوبی را داشته اند در این خصوص نیز نسبت به شرایط اضطرار حساستر باشند و اقدام عملی انجام دهند.
وی گفت: پلیس باید به طور جدی مانع از تردد خودروهای دودزا،  فرسوده،  خودروهای سنگین دیزلی و موتور سیکلت در سطح شهر به ویژه در روزهای آلوده شود و باید حتما این خودروها متوقف شوند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =