نقش هنرمند متعهد روشنگری در جامعه است

تهران- ایرنا- نویسنده ادبیات دفاع مقدس با اشاره به ضرورت برگزاری مراسم پاسداشت شهدای هنرمند گفت: شهیدان به ما آموختند که نقش هنرمند متعهد روشنگری در جامعه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج هنرمندان کشور، رحیم مخدومی گفت: بزرگداشت شهدای هنرمند اقدامی بسیار پسندیده و قابل تقدیر است. هنرمندان متعهد به دلیل اینکه درجامعه انتخاب کرده اند تا نقش روشنگری داشته باشند، همواره به دنبال یافتن درمان دردها و تبدیل و ارائه آن به زبان جذاب آثار مختلف هنری است.

وی افزود: زبان هنرمند اسلحه نیست قلم است. هنرمند احساس ضرورت می کند که در بزنگاه های جامعه حضور فعال داشته باشد و نسبت به جامعه و مردمش ادای دین کند. بسیاری از هنرمندان دهه ۶۰ بر اساس همین احساس تعهد و مسئولیت خطیر در جبهه ها حضور داشتند و هرکس به تناسب ظرفیت و توانایی خود، روح هنر و ارائه آثار هنری را در فضای خشن جبهه ها متبلور ساختند. کسانی که تئاتر کار می کردند در پشت جبهه ها اجرای نمایش را برعهده داشتند، موسیقیدانان، سرود و نغمات حماسی را اجرا می کردند و از لحاظ فضای بصری جبهه ها منقوش به تابلو نوشته ها، خطاطی ها و نقاشی های خوشنویسان و نقاشان بود.
نویسنده رمان جنگ پابرهنه ها افزود: هنرمندان امروز ما نیز می بایست همچون هنرمندان اوائل انقلاب و دفاع مقدس که جامعه هنری همچنان به آنها افتخار می کند، زمانه و فضای جامعه خویش را به خوبی تحلیل و بررسی کنند و براساس نیازهای جامعه و انقلاب اثر هنری خود را خلق کنند. در این صورت است که خالق اثری ماندگار و جاویدان برای همه نسل ها خواهند شد.

وی گفت: در غیر اینصورت هنرش مقطعی و مشمول زمان حواهد شد و از بین رفتنی خواهد شد. در دهه های گذشته هنرمندان همه رشته های هنری در کشور آثار فراوانی خلق کردند اما با اندکی دقت و تامل در می یابیم که آثار هنرمندان متعهد و دردآشنایی که شاید دیگر در میان ما هم نباشند در دل مردم جاودانه و زنده است.
مراسم شاهدان شیدایی به صورت مشترک با همکاری سازمان بسیج هنرمندان کشور و مرکز بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرار است از هنرمندان شهید رشته های هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، فیلم، موسیقی و سرود، عکاسی، شعر، ادبیات داستانی و خوشنویسی تقدیر و تجلیل به عمل آورد.
این مراسم بیست و هفتم آبان ماه در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور خانواده معظم شهدا، مسئولان کشوری و لشکری، هنرمندان، مدیران و چهره های برجسته فرهنگی و هنری و اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =