۳۵۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های اردستان اهدا شد

کاشان- ایرنا- رییس اداره کتابخانه‌های عمومی اردستان گفت: تعداد سه هزار و ۵۰۰ جلد کتاب از سوی چهار ناشر در سال‌جاری به کتابخانه‌های عمومی این شهرستان اهدا شده است.

عفت باقری روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران اردستان افزود: در این راستا با نزدیک به ۲۰۰ ناشر رایزنی صورت گرفت و در نهایت این تعداد کتاب با ارزش افزون بر ۸۵ میلیون ریال جذب کتابخانه‌های عمومی این شهرستان شد.

وی بیان کرد: تعداد ۱۰۰ هزار و ۲۰۰  جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی اردستان با بیش از ۷۰ عنوان به ویژه دینی، تاریخ، جغرافیا، ادبیات و کودکان وجود دارد که بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید به ۱۵۵ هزار و ۵۰۰ جلد افزایش یابد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی اردستان یادآور شد: ۴۷ هزار نسخه کتاب در سال گذشته به امانت داده شده بود که در سال‌جاری به ۶۳ هزار نسخه افزایش یافته و می‌توان گفت که سرانه مطالعه بهبود داشته اما هنوز مطلوب نیست.

وی با اشاره به پنج هزار نفر عضو کتابخانه‌های اردستان تشریح کرد: این آمار نسبت به سال گذشته نزدیک ۴۰ درصد افزایش داشته که برابر با حدود ۹ درصد جمعیت این شهرستان است و بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید این میزان به ۱۱ هزار نفر، برابر با ۳۵ درصد جمعیت افزایش یابد.

باقری اضافه کرد: زیربنای کتابخانه‌های شهرستان اردستان نیز در مجموع ۲ هزار و ۴۰۰ مترمربع است که باید تا سال ۱۴۰۴ به پنج هزار و ۲۵۰ مترمربع برسد.

وی با اشاره به افزایش فعالیت سامانه فرهنگی از ۱۷۹ مورد در سال ۱۳۹۷ به ۲۸۶ مورد در سال‌جاری بیان کرد: خوشبختانه وصولی سال‌جاری انجمن کتابخانه‌های شهرستان از محل نیم درصد شهرداری‌ها مناسب بوده و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به حساب واریز و در امور جاری کتابخانه‌های اردستان هزینه شد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی اردستان در ادامه با اشاره به چالش‌های کمبود نیروی اداری، خدماتی و اعتبار، کتابخانه مهاباد از توابع این شهرستان را مورد اشاره قرار داد که با اختصاص مبلغ ۳۲۰ میلیون ریال از محل اعتبارهای تملک دارایی‌ها بهسازی و راه‌اندازی شده است.

وی همچنین مناسبت هفته کتاب را یادآور شد و گفت: امسال بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از شهرستان اردستان در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی شرکت کرده بودند که ۲۴ نفر برگزیده شدند و در آیینی به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی به همراه دستگاه‌هایی که بیشترین همکاری را با کتابخانه‌ها داشته‌اند، مورد قدردانی قرار خواهند گرفت.

باقری افزود: مجموعه‌ای از کتاب‌های اردستان‌شناسی نیز از خارج شهرستان جذب شده که در نمایشگاهی به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی اعمال بخشودگی برای جرائم دیرکرد بازگشت کتاب‌های امانتی، دیدار با خانواده معظم شهدا، غبار روبی گلزار شهدای گمنام، آیین گشایش کتابخانه مهاباد و اختتامیه جشنواره کتاب‌خوانی رضوی را از جمله برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی برشمرد.

به گفته رییس اداره کتابخانه‌های عمومی اردستان، ۶ باب کتابخانه نهادی با ۱۰ نفر کتابدار در این شهرستان وجود دارد که در زمان حاضر از این تعداد ۲ کتابخانه در شهر اردستان، یک کتابخانه در شهر مهاباد، یک کتابخانه در شهر زواره و ۲ کتابخانه هم در روستاهای نهوج و کچورستاق فعالیت می‌کنند.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =