جنبش استادی نخستین استارت‌آپ انتخابات را برگزار می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: جنبش استادی ایران با رویکرد حلّ المسائلی برای کمک به مردم جهت دستیابی به انتخاباتی خردمندانه و سالم و مجلسی کارآمد ایده‌های استادان، نخبگان ،جوانان، احزاب و جبهه‌های سیاسی را فراخوان و در آئینی ملّی نخستین استارت‌آپ انتخابات را برگزار می کند.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان بسیج اساتید، مجتبی زارعی در افتتاحیه دومین اجلاس سراسری مسئولان مراکز استانی و دفاتر هماهنگی بسیج اساتید کشور که در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: جنبش استادی ایران در راستای عمل به وعده های خود مبنی بر کمک به مردم و مسئولان کشور ازطریق اتخاذ رویکرد حلّ المسائلی، به حوزه سیاست و انتخابات نیز ورود خواهد کرد؛ امّا این جنبش هرگز وارد دسته بندی های سیاسی جناح ها، جبهه ها و ائتلاف های انتخاباتی نخواهد شد، زیرا بررسی ها نشان می دهد که مجلس ضعیف و دولت های ناکارآمد، محصول منطق های صلب و سازوکارهای غیرمنعطف و تنگ نظری های قبیله ای انتخابات است.

وی افزود: جبهه سازی، ائتلاف ها، مهندسی فهرست ها و لیست ها جزو آخرین اقدام های روزهای واپسین رویداد انتخابات و حصول به یک انتخابات خردمندانه و انقلابی است. به همین دلیل جنبش استادی با فاصله گذاری از گروه ها و فهرست های سیاسی از هر جناحی، در همکاری با مردم، نخبگان، جوانان، استادان و دانشجویان در کشور با به کارگیری روش استارت آپی و برگزاری رویدادهای استارت آپی به حفاظت از منطق و گفتمان انتخابات خواهد پرداخت.
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: قبل از جبهه سازی ها، ائتلاف ها و چانه زنی روی لیست های انتخاباتی باید به صورتی شفاف، متغیرهای اثرگذار بر انتخابات را شناسایی و دربارۀ آنها با مردم سخن گفت. شفاف کردن دخالت پول های کثیف، تبیین انواع بهره های ابزاری از قومیت ها، فرقه ها، رانت ها، شکاف در جغرافیا و تفرقه های محلّی، حمایت های خارجی و بیگانه، انواع صیانت از آرای مردم، دستبردها و تقلب احتمالی، چگونگی صلاحیت انتخاب شوندگان، چگونگی مواجهه مردم و سیاست گذاران با وعده های نامزدها، حجم و کیفیت و نوع تبلیغات نامزدها، و دیگر متغیرهای قطبی ساز، موجی و احساسی و ... ازجمله مهم ترین عوامل اثرگذار بر انتخابات خردمندانه، پرشور و انقلابی است؛ جنبش استادی خود را در برابر پیامدهای ناگوار ذکر شده در مقابل متغیرها مسئول می داند و برای گذار از این وضعیت در کنار مردم دربرابر متغیرهای مذکور ایستادگی خواهد کرد.
زارعی درباره چگونگی و زمان بندی اجرای این طرح خاطرنشان کرد: در پایتخت جنبش استادی تهران بزرگ و کانون استادی دانشگاه تربیت مدرس میزبان جمع آوری ایده ها و طرح های متفکرین، استادان، نخبگان و جوانان خواهد بود؛ و پس از جمع آوری ایده های برخوردار از استانداردها که ضوابط آن اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: رویداد استارت آپی در دانشگاه تربیت مدرس با آئینی خاص و با حضور هیات داورانی از اساتید عدالت خواه و برخوردار از روحیات آزادمنشانه و انقلابی با تخصص های مختلف برگزار و صاحبان ایده های ارسالی در فرصت های کوتاه به ارائه طرح و نظر خود خواهد پرداخت؛ کاری که اگر مورد پشتیبانی دست اندرکاران و سیاست گذاران و دلسوزان قرار گیرد، حداقل تا سطح مراکز استانی هم پیش رفته و مردم ایران در مراکز دور از پایتخت هم شاهد این رویداد نو در سپهر انتخاباتی ایران خواهند بود امّا با امکانات موجود و محدود خودمان تلاش می کنیم ایام الله ۹ دی را در سراسر کشور با رویکرد توانمندسازی های مردمی انتخابات به مثابه حقوق مردم در قالب رویدادهای استارت آپی برگزار کنیم.

رئیس سازمان بسیج اساتید افزود: منتخبین هیات داوران از جوایز نفیسی برخوردار شده و ایده های استخراج شده و برتر نیز به نام صاحبان ایده منتشر می شود.  ازهمین طریق از همه گروهها و جناح های سیاسی درون نظام و همۀ ائتلاف های قانونی در اردوگاه اصلاح طلبان و اصول گرایان و طرفداران دولت مستقر دعوت می کنیم ایده های خود را در برابر پاکسازی انتخابات از متغیرهای مورد فراخوان در نخستین استارت آپ ملّی انتخابات ارائه و از منطق انتخابات خود دفاع و ازطریق جنبش استادی ایران در اختیار مردم ایران قرار دهند.

عضو گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: مجلاتی از ایده های منتشره در کمک به روند انتخابات به شورای نگهبان قانون اساسی و وزارت کشور نیز تحویل می شود، زیرا با وجود گام نهادن در چهل سالۀ دوم انقلاب اسلامی و ضرورت تبلور استعدادهای ملّی و ظرفیت های نظری و علمی در ارتقای سطح مشارکت در انتخابات ها باید از وضع ناکارآمد کنونی عبور کرد، درغیر اینصورت اگرچه قوانین و ضوابط خوب در حوزۀ انتخابات هم داشته باشیم انتخابات می تواند ازسوی گروه ها و قبیله های سیاسی برخوردار از متغیرهای گفته شده مهندسی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =