انتشار جلد ششم مجموعه «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران»

تهران- ایرنا- در آستانه هفته کتاب جلد ششم از مجموعه «تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران» از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

این اثر شمه‌ای از پایداری‌های مردم ایران در حوادث بعد از فتح خرمشهر تا افتتاح نخستین دوره خبرگان رهبری را بازخوانی و تحلیل می‌کند از این رو بازه زمانی مورد مطالعه این اثر از ۳ خرداد تا ۲۴ مرداد ۱۳۶۱ را شامل می‌شود. در فصل اول کتاب به شکل گذرا به عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس اشاره شده که منجر به آزادی خرمشهر شد. در عملیات بیت‌المقدس، قریب به ۱۹ هزار نفر از ارتش بعث نیز به دست رزمندگان اسلام به اسارت در آمدند. اضمحلال و ضعف روحیه بر ارتش صدام مستولی شده بود به گونه‌ای که ارتش عراق مجبور به عقب نشینی شد.

فصل دوم کتاب، همزمان با پیروزی‌های نظامی در صحنه جنگ، به بررسی دستاوردهای سیاسی و امنیتی در داخل کشور اختصاص یافته است. مهمترین عملیات‌ها بیت المقدس بود که دستاورد عظیمی چون فتح خرمشهر را دربرداشت. با توجه به محدوده زمانی این تحقیق، مسئله‌ای چون دستگیری و محاکمه باند کودتاگر قطب زاده، مهم‌ترین مبحث این فصل است. عنوان فصل سوم حاکمیت و نظام در آیینه عملکرد است و فصل چهارم به بررسی عملیات‌های مهم سال ۶۱ و ۶۲ می‌پردازد.

فصل پنجم که عنوان ایران و دیپلماسی جنگ دارد، مباحثی از مسائل بین‌المللی در ارتباط با جنگ رژیم بعث علیه ایران را در خود جای داده است. وزارت امور خارجه ایران در سال‌های دفاع مقدس، به ویژه طی سال‌های مورد پژوهش، پرکارترین روزهای خود را سپری می‌کرد. مواجهه با سازمان ها و نهادهای بین المللی، ماموریت این سال‌های وزارت خارجه بود. سازمان‌هایی که در زمان برتری صدام، با جنگ تحمیلی از در موافقت برآمدند، اما به ناگاه در زمان برتری ایران، همگی صلح طلب شدند و در پی تحمیل صلح بر جمهوری اسلامی ایران سعی بلیغ کردند.

فصل ششم و پایانی، به راه‌اندازی یکی از حساس‌ترین نهادهای جمهوری اسلامی یعنی مجلس خبرگان رهبری تعلق دارد. تشکیل این نهاد با تاخیری چهار ساله مواجه شد و سرانجام در مرداد سال ۱۳۶۲ اولین دوره مجلس خبرگان رهبری با پیام امام خمینی گشایش یافت. در این فصل، انتخابات و اعضای پذیرفته شده و ساختار مجلس مذکور به اختصار معرفی شده‌اند. در صفحات انتهایی کتاب نیز ضمن ارائه نتیجه‌گیری و معرفی منابع پژوهش، منتخبی از اسناد و تصاویر رویدادها ثبت شده است.

جلد ششم از مجموعه تاریخ تحولات سیاسی جمهوری اسلامی ایران به قلم علی کردی با قیمت ۴۸ هزار تومان روانه بازار نشر شد. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =