ساوت چاینا: ضعف آمریکا در خاورمیانه فضا را برای چین بازتر کرده است

پکن- ایرنا- یک روزنامه هنگ کنگی با اشاره به اینکه امروز آمریکا به دلیل ضعف، یا قادر به ایفای نقش فعال در خاورمیانه نیست و یا تمایل چندانی به این کار ندارد گزارش کرد این شرایط، فضا را برای چین بازتر کرده است و پکن باید نقش سازنده خود را در منطقه ایفا کند.

ساوت چاینا روز یکشنبه نوشت چین باید راه حل های چند جانبه برای کاستن از تنش ها در خاورمیانه و خلیج فارس ارایه کند باید به دور از برتری طلبی از موضع خود برای پیشبرد گفت و گو و رایزنی ارتقای سطح همکاری های منطقه ای بهره برده و به پیشبرد و استقرار صلح و ثبات در این مناطق مساعدت کند.

گزارش می افزاید چین بارها نشان داده است که یک بازیگر سازنده در کاهش تنش ها در مناطق مختلف دنیا است در خاورمیانه نیز اقدامات مثبتی صورت داده است که البته کفایت نمی کند و باید ادامه یابد.

این روزنامه می نویسد که چین در پیشبرد حل موضوع هسته ای ایران نقش بسزایی ایفا کرده است این کشور به تعامل مخالفان و دولت سوریه مساعدت کرده و گروه های مختلف مرتبط با مساله افغانستان را گردهم آورده است.

نشریه هنگ کنگی نوشت زمان افزایش اقدامات و فعالیت های چین در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس فرا  رسیده است و این کشور باید نقش سازنده اش را در حل و فصل تنش های این مناطق تقویت کند.

ساوت چاینا تصریح کرد که خاورمیانه منطقه پیچیده ای است بخصوص وجود منابع غنی نفت و گاز در خلیج فارس آن را بیشتر موردتوجه قرار داده است چین باید با رهیافت های نوین برای فرو ریختن دیوارهای بی اعتمادی و ساخت ارتباطات سازنده و افزایش همکاری ها وارد میدان شود.

گزارش اشاره می کند که منطقه خلیج فارس نزدیک به ۳۰ درصد از ذخایر نفتی جهان را در خود جای داده است و طبیعتا مورد توجه بازیگران مختلف دنیاست چین به واسطه رابطه حسنه تاریخی و فرهنگی که با کشورهای مختلف این منطقه از ایران گرفته تا عربستان دارد باید برای پیشبرد حل اختلافات و بهبود شرایط منطقه ای و پیشرفت همکاری ها تلاش کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =