کاهش معضلات اجتماعی نیازمند آموزش مهارت‌های ارتباطی در زندگی است

اصفهان- ایرنا- استاد دانشگاه آزاد واحد خوراسگان اصفهان گفت: کاهش معضلات اجتماعی در جامعه نیازمند استمرار در آموزش مهارت‌های ارتباطی در دوره‌های مختلف زندگی است.

شراره ضرابی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: مشارکت هر چه بیشتر نهادها و دستگاه‌های مرتبط مانند وزارتخانه‌های  ورزش و جوانان و بهزیستی برای ادامه آموزش ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در مقوله‌های مختلف بویژه پیش از ازدواج تصریح کرد: هر اندازه افراد آموزش ارتباطاتی را در دوره‌های زندگی مهم تلقی کنند می‌توان شاهد کاهش معضلات در سطح فردی و یا در اجتماع بود.

مدرس انجمن جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی اصفهان اضافه کرد: متاسفانه امروزه جوانان، بیش از مباحث آموزشی در حوزه اجتماعی و ارتباطی به مقوله های تفریحی بها می‌دهند و همین امر سبب ناتوانی در حل بسیاری از مشکلات زندگی می‌شود.

ضرابی به فرهنگ‌سازی برای اهمیت بیشتر به روانشناسی اشاره و خاطرنشان کرد: هر یک از افراد سطح اجتماع باید بیش از گذشته پذیرای آموزش باشد و خود را مبرا از خطا و اشتباه نداند.

این روانشناس با بیان اینکه بخش زیادی از طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی زوجین رخ می‌دهد، گفت: این دوره بیش از دوران دیگر اهمیت آموزش و مشاوره نمایان می‌شود البته این امر نیازمند توجه خود افراد هست، حتی حضور یکی از زوجین در دوره‌های آموزشی تا ۶۰ درصد می تواند در زندگی هر ۲ موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه حتی آموزش و مشاوره ارتباطی و اجتماعی لازم است شکل و شمایل اجباری به خود بگیرد، گفت: واگذاری این امر به سازمان نظام روانشناسی می‌تواند سودمند و نتیجه‌بخش باشد.

وی تصریح کرد: چالش‌های رفتاری، شخصی و میان فردی تاثیر مستقیم در شغل افراد دارد و سبب کاهش توانمندی شغلی می‌شود، بنابراین تلاش برای کاهش آن را باید جدی گرفت.

طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، بی‌بند و باری و خشونت در جامعه از جمله آسیب‌های اجتماعی هستند که در جوامع رو به پیشرفت افزایش چشمگیری یافته و این‌که چگونه بتوان همراه با رشد چند بعدی، این آسیب‌ها را کنترل کرد و به آن نگاه فوریتی داشت، تدابیر جدی نخبگان و مدیران و کارشناسان خبره را می‌طلبد.

کارشناسان امر تاکید دارند برای رفع چالشهای اجتماعی جامعه باید برنامه‌ریزی‌های علمی با انجام تحقیقات و پژوهش صورت گیرد تا آسیب‌های مختلف شناسایی و برای هر کدام راه حلی جداگانه‌ای اتخاذ شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =