مخالفان دولت بولیوی: مورالس داوطلبانه کشور را ترک کرد

تهران - ایرنا - سناتور و نائب رئیس دوم سنای بولیوی که خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرده، مدعی شد: «اوو مورالس» داوطلبانه بولیوی را ترک کرده است.

«جینین آنیس» در یک مصاحبه ویدئویی با خبرگزاری فرانسه گفت، ریاست او به طور موقت و تا زمان انتخاب رئیس جمهور جدید خواهد بود.

وی افزود: این خواسته ما است و امیدواریم چنین خواسته ای تحقق یابد.

آنیس در بخشی از این مصاحبه مدعی شد، هیچ کس از مورالس نخواست کشور را ترک کند و او به میل خود و داوطلبانه از بولیوی خارج شده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: آنیس امیدوار است که امکان انتخاب رئیس جمهور جدید در آینده نزدیک فراهم شود. وی به برگزاری انتخابات جدید به منظور پایان دادن به بحران سیاسی در بولیوی متعهد است.

وزارت امور خارجه آمریکا در دور جدید موج‌سواری بر اعتراض‌ها در کشورهای مختلف آمریکای لاتین، این سناتور مخالف مورالس را به عنوان رئیس جمهوری موقت بولیوی به رسمیت شناخته است.

به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای قاره آمریکا از دولت لاپاز خواست تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام کند و به برگزاری انتخابات دوباره  تن دهد.
روز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی اظهار داشت: استعفایم را تقدیم می‌کنم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.
مورالس روز دوشنبه پس از دریافت پناهندگی از مکزیک، بولیوی را ترک کرد.

استعفای مورالس باید به طور رسمی به تأیید «مجمع قانونگذاری» متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان برسد اما آنیس در جلسه روز گذشته(سه شنبه) سنا برای انتخاب رئیس جمهوری موقت، ریاست جلسه را برعهده گرفت و اعلام ریاست جمهوری کرد. آن هم در حالیکه در این جلسه، قانونگذاران حزب «حرکت برای سوسیالیسم» تحت حمایت مورالس حضور نداشتند.

 قانونگذاران بولیویایی پیشتر اعلام کرده بودند با توجه به حضور نیافتن نمایندگان حزب مورالس، سنای این کشور حدنصاب لازم برای بررسی استعفای مورالس را ندارد.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، مورالس پس از استعفا و ترک بولیوی به مکزیک رفت و در یک کنفرانس خبری گفت که به دلیل این که جانش در خطر بوده از کشور خارج شده و قربانی کودتای راستگرایان شده است.

۱۰۷۱

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha