توکیو ۲۰۲۰؛ هیجان سنگین‌وزن‌ها باز خواهد گشت؟

تهران- ایرنا- با خداحافظی «سعید علی‌حسینی» از دنیای قهرمانی، دسته فوق سنگین این رشته ممکن است در المپیک ۲۰۲۰ توکیو برای ایران هیجانی نداشته باشد زیرا نماینده کشورمان در این وزن در ابتدای راه قهرمانی قرار دارد.

سعید علی‌حسینی پس از قطعی شدن حذفش از المپیک ۲۰۲۰ توکیو در نامه‌ای رسمی به فدراسیون وزنه‌برداری از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. وداعی که برای این دسته سخت به نظر می‌رسد زیرا شهریورماه سال گذشته نیز «بهداد سلیمی» قهرمان جهان و المپیک با مدال طلای بازی‌های آسیایی با فولاد سرد وداع کرد.

«حسین رضازاده»، «بهداد سلیمی»، «سجاد انوشیروانی»، «سعید علی‌حسینی» و «بهادر مولایی» پنج وزنه‌بردار دسته فوق‌سنگین ایران بودند که در ۲ دهه گذشته توانستند چهار مدال طلا و یک نقره از آوردگاه‌های المپیکی برای ایران به ارمغان بیاورند. همچنین این وزنه‌برداران بیش از ۱۰ مدال طلا، نقره و برنز جهانی را در کارنامه دارند. هنر وزنه‌ زدن آنان و رکورد شکنی‌ این پیشکسوتان موجب شده بود تا رقابت های سنگین وزن المپیک و قهرمانی جهان برای ایران، جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

اما در آخرین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان این هیجان جای خود را به حسرت داد؛ حسرتی که دوستداران این رشته در ایران از گیرنده‌های خود نظاره‌گر آن بودند. در رقابت‌های جهانی سال ۲۰۱۹ این رشته که در کشور تایلند برگزار شد در دسته به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم «لاشا تالاخادزه» گرجستانی ضمن کسب مدال طلا تمام رکوردهای ممکن این وزن را از آن خود کرد.

در این رقابت «علی داودی» که با پشتوانه قهرمانی جوانان جهان گام در پاتایا گذاشته بود نمایشی دلچسبی از خود به یادگار نگذاشت بلکه عملکرد وی مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت. او در تایلند در حرکت تک‌ضرب وزنه‌ ۱۹۰ کیلوگرمی را مهار کرد و در مهار وزنه ۱۹۸ کیلوگرم ناموفق بود. او همچنین در ۲ ضرب  با مهار ۲۳۰ کیلوگرم به کار خود خاتمه داد و در نهایت دهم شد. داودی همچنین در رقابت‌های قهرمانی جهان این رشته که در کشور فیجی برگزار شد نتوانست وزنه‌ ۲۳۳ کیلوگرمی را  مهار کند.

عملکرد وی در سن ۲۰ سالگی در حالی است که سعید علی‌حسینی در این سن با مهار وزنه ۲۰۵ کیلوگرمی در تک‌ضرب رکورد جوانان جهان را از آن خود کرد. این رکورد در رقابت‌های قهرمانی باشگاه های آسیا در کره جنوبی ثبت شد.

با شرایط کنونی اگر علی داودی در توکیو ۲۰۲۰ حضور پیدا کند بدون‌شک شانسی برای رسیدن به سکو ندارد چون تجربه تلخ او در ۲ رقابت بزرگ نشان داد که این جوان برای غلبه بر جو سنگین مسابقات باید شرایط روحی و جسمی بالایی داشته باشد. او در جهانی جوانان در فیجی ۲۳۲ و ۲۳۳ کیلوگرم را اوت کرد و در قهرمانی بزرگسالان در تایلند نیز در ۲ ضرب نتوانست بیش از ۲۳۰ کیلوگرم را مهار کند. داودی حتی در مهار ۱۹۸ کیلوگرم تک‌ضرب که رکورد شخصیش به شمار می‌رفت، ناتوان بود.

اگر قرار باشد این جوان یکی از ۲ نماینده وزنه‌بردرای ایران در توکیو باشد نباید انتظار هیجان دسته سنگین‌وزن را داشته باشیم زیرا با وجود تالاخادزه غول گرجستانی دیگر رقیبان داودی به دنبال قرار گرفتن در سکوی نایب قهرمانی و سومی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =