۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۶
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83553507
۰ نفر

برچسب‌ها

روابط ایران با اوستیای شمالی گسترش می‌یابد

مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری اوستیای شمالی و آلانیا در دیدار با سفیر ایران در فدراسیون روسیه از عزم این منطقه برای گسترش روزافزون روابط با ایران سخن گفت.

«ویچسلاو بیتاروف» در دیدار با مهدی سنایی با اشاره به نقاط مشترک فراوان و خویشاوندی زبانی و فرهنگی مردم اوستیا با ایرانیان، این امر را عامل خوبی برای توسعه روابط این جمهوری با ایران دانست و همایش مشترک ایران و قفقاز شمالی را واقعه مهمی در این راستا خواند. 

رییس جمهور اوستیا با اشاره به حضور برخی فعالان اقتصادی ایرانی در اوستیای شمالی و ملاقات شخصی خود با آنها اظهار داشت: برنامه‌ریزی شده است تا پروژه‌های مشترکی را با بخش خصوص ایران در این جمهوری آغاز کنیم.

وی پروژه ایجاد یک هاب تجاری در اوستیای شمالی در منطقه مرزی با گرجستان را از برنامه‌های این جمهوری عنوان کرد و از فعالان اقتصادی ایرانی برای مشارکت در این طرح دعوت کرد.

«مهدی سنایی» سفیر ایران در روسیه نیز در این دیدار با اشاره به میزبانی اوستیای شمالی در برگزاری دور اول همایش همکاری‌های ایران و قفقاز شمالی اذعان کرد: در حوزه علمی و دانشگاهی همکاری‌های ایران و روسیه سرعت خوبی گرفته و در حوزه اقتصادی نیز همکاری‌ها باید شتاب بیشتری بگیرد.

وی با اشاره به اجرایی شدن توافقنامه ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، این مهم را بستر ساز توسعه تجارت بین ایران و منطقه قفقاز شمالی دانست.

سفیر ایران در این دیدار پیشنهاداتی در خصوص توسعه همکاری‌های اقتصادی از جمله کشت فراسرزمینی را مطرح کرد که مورد استقبال طرف روس قرار گرفت. 

همچنین در این دیدار تعیین یک استان در ایران برای همکاری مستقیم با اوستای شمالی و آلانیا و نیز برنامه‌ریزی سفر بیتاروف به کشورمان در دستور کار قرار گرفت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =