تمرکز کشت برنج در استان‎های شمالی تا سه سال آینده

تهران- ایرنا- وزیر نیرو به تصویب طرحی سه ساله در ارتباط با سازگاری با کم آبی اشاره کرد و گفت:  در این طرح قرار است به گونه‌ای رفتار شود تا کشت برنج تنها در استان‌های شمالی متمرکز شود.

«رضا اردکانیان» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت مصوبه‌ای در ارتباط با الگوی کشت که وزارت جهاد کشاورزی دارد و به دنبال اجرای آن است،‌ ادامه داد: یک برنامه ۳ ساله در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب شد که استانداران موظف به همکاری برای اجرای آن هستند تا در ۳ سال علاوه بر تامین معیشت کشاورزان بحث امنیت غذایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

اردکانیان با اشاره به اینکه پیش‌بینی هواشناسی برای بارش‌ها در فصل پاییز نرمال است،‌ گفت: بارش‌ها در این فصل، معادل متوسط بلندمدت ۳۵ ساله خواهد بود و حجم خالی مخازن سدها نیز مناسب است.

وی تاکید کرد: هواشناسی برای زمستان شرایط کم بارش‌تری نسبت به نرمال پیش‌بینی کرده البته هر مقدار که جلوتر برویم می‌توان با دقت بیشتری پیش‌بینی‌ها را انجام داد.

وزیر نیرو ادامه داد: علاوه بر آنکه آمادگی‌ها را فراهم می‌کنیم، بحث لایروبی‌ها و آزادسازی حریم و بسترها نیز مهم است.

به گفته اردکانیان، حدود ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه‌های اصلی داخل کشور در اولویت قرار دارد از همین رو منابع مالی قابل توجهی مورد نیاز است.

وی اولویت اول را شامل  هزار و ۱۰۰ کلیومتر دانست و گفت: حجم قابل توجهی از این میزان انجام شده است. همچنین  امروز در هیات دولت توانستیم اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومانی برای سرعت دادن به تکمیل سد «نرم‌آب» در گلستان اختصاص دهیم.

اردکانیان افزود: به مدار آمدن این سد و طرح‌های مشابه آن حجم کنترل سیلاب را افزایش می‌دهد.

وی به استقرار ستادی در شرکت  مدیریت منابع آب اشاره کرد و گفت:  این ستاد شرایط بارندگی و رودخانه‌های کشور را روزانه پایش می‌کند.

وزیر نیرو تاکید کرد: دیروز و امروز در خوزستان همایشی تحت عنوان «سیلاب ۹۷-۹۸ اگر تکرار شود؟» بر گزار شد و برای مقابله با سیلاب از ظرفیت‌های فنی، علمی و تجربی کشور استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید کرده‌اند، سیلاب باید برای ما منفعت باشد و خساراتی نداشته باشیم و یا خسارات حداقلی باشد.

اردکانیان با اشاره به اینکه درس‌های سیلاب گذشته مورد توجه است، افزود: همچنین کسانی که تعرض به حریم و بستر رودخانه‌ها دارند باید سطح همکاری خود را با دستگاه‌های محلی بالا ببرند تا از این بابت خسارتی ایجاد نشود.

وی در پاسخ به ایرنا نیز گفت: بررسی اثر بارش‌ها بر روی حجم ذخایر زیر زمینی، نیازمند زمان است با این حال هر چقدر پوشش سطح خاک بیشتر باشد، زمان نفوذ روان آب ها در زمین بیشتر شده،‌ خاک شسته نمی‌شود و سیلابی اتفاق نخواهد افتاد بنابراین این موضوع کاری چند وجهی است.

وزیر نیرو ادامه داد: کمپین #هرهفته_الف_ب_ایران وظیفه دارد وعده‌ای که کرده عمل کند و هر هفته در یکی از استان‌ها طرح بزرگی را افتتاح کند. برنامه‌ریزی‌های آینده نیز افتتاح طرح‌هایی در استان سمنان و بعد از آن استان کرمانشاه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =