بیش از ۳۰۰ شهر متقاضی پیوستن به شبکه شهر خلاق شدند 

بجنورد - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه‌ریزی گفت: بیش از ۳۰۰ شهر در کشور برای اجرای اقدام‌های شهر خلاق و پیوستن به این شبکه اعلام آمادگی کرده‌اند.  

علی‌اصغر سیدآبادی روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی شبکه شهرهای خلاق در خراسان شمالی به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شهرهای مختلف متقاضی پیوستن به شبکه شهر خلاق و اجرای برنامه‌ها در ۹ رشته شده‌اند که این درخواست توسط شهردار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و نماینده هنرمندان شهر تدوین و به دبیرخانه ارسال شده است.

وی با بیان اینکه طرح ها باید داوری و مورد تایید قرار گیرد افزود: کارگاه آموزشی شبکه شهرهای خلاق در استان های مختلف در حال برگزاری است.

سیدآبادی گفت: هر شهر می تواند حداکثر در سه رشته متقاضی شود و اقدامات را بر اساس ظرفیت و توانمندی، در دستور کار قرار می دهد.

وی افزود: هنرهای تجسمی، سنتی و نمایشی، سینما و موسیقی، مد و لباس، ادبیات و رسانه و مطبوعات، بازی‌های رایانه‌ای و چاپ و بسته بندی از رشته هایی است که می تواند برای شهر خلاق مورد توجه باشد.  

سیدآبادی خاطرنشان کرد: به طور مثال، شهرداران می توانند در حوزه سینمایی، از توان هنرمندان بهره گرفته و از این ظرفیت برای توسعه شهر و رونق اقتصاد و نیز مبلمان استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه هنر می تواند ابزاری برای توسعه شهر باشد اظهار داشت: شهرداران، ادارات فرهنگ و ارشاد و هنرمندان می توانند فعالیت‌های نوآورانه را در رشته های مختلف اجرایی و شهر را به محیط شاد تبدیل کنند.  

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه‌ریزی گفت: طرح شهرهای خلاق از سال ۲۰۰۰ میلادی درسازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» و جهان مطرح شده است و در ایران هم قدمت طولانی دارد.

بر اساس این گزارش،  هیات داوران شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران، بر اساس شاخص های مشخص، از میان پرونده های رسیده، شبکه های شهرهای خلاق هر حوزه موضوعی را شناسایی و طی مراسمی معرفی می کند.

شهری که به عنوان شهر خلاق در یک حوزه موضوعی معرفی شود، علاوه بر عنوانی که دریافت می کند، محور فعالیت های فرهنگی و هنری عمده ملی قرار خواهد گرفت و برای تصدی دوباره این عنوان باید برنامه های تازه ای را برای شرکت در رقابت های جدید ارائه دهد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =