نتیجه راستی‌آزمایی هزینه‌کرد تسهیلات در صنایع اطلاع‌رسانی شود

سمنان- ایرنا- رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان گفت: نتیجه راستی‌آزمایی واحدهای صنعتی و تولیدی دریافت‌کننده تسهیلات از سوی مسئولان اطلاع‌رسانی شود.

رستم سعداللهی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال‌های گذشته دست‌کم ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال استان سمنان مصوب شد و با تامین نقدینگی باید مشخص شود که شرایط تولید در این واحدها در زمان حاضر چگونه است.

وی خاطر نشان کرد: تامین نقدینگی و ارایه تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی نشان از دغدغه‌مندی دولتمردان نسبت به مشکلات صنعتگران است و با اجرای طرح‌های راستی آزمایی نتایج پرداخت‌های از این دست به مردم گزارش شود.

رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان ادامه داد: براساس گزارش‌های غیرموثق بسیاری از صنعتگران با دریافت تسهیلات چند میلیاردی از دولت نه تنها اقدام به تولید کالا و جذب نیروی انسانی نمی کنند بلکه با خرید املاک کسب و کار جدیدی را آغاز کرده اند.

سعداللهی اضافه کرد: در شرایط سخت اقتصادی اجرای بسیاری از طرح‌ها از شکل قانونی خارج می شود و قانون‌گریزی در کشور جولان می‌دهد و نشانه‌های رفع مشکلات واحدهای صنعتی با وجود تامین نقدینگی چندان قابل مشاهده نیست.

وی تصریح کرد: رفع نشدن مشکلات واحدهای صنعتی با وجود حمایت‌های دولت ۲ تعبیر دارد که فشارها و تحریم‌ها به گونه‌ای است که مشکلات واحدهای صنعتی رو به افزایش است و یا صنعتگران متقاضی تسهیلات در بخش‌های غیرتولید هزینه می کنند.

رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان گفت: بعضی از صنعتگران در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان می گویند اگر تسهیلات دریافت نکنند، واحد صنعتی آنان تعطیل می شود، اما از سوی دیگر همین شرکت‌ها طرح‌های توسعه‌ای و راه‌اندازی واحد تولیدی جدید در یکی از کشورهای منطقه را آغاز کرده‌اند.

استان سمنان حدود ۲ هزار و ۱۰ پروانه بهره برداری واحدهای تولیدی و صنعتی دارد، سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد و سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص استان حدود ۲۲ درصد است.

اخبار مرتبط