آیت‌الله طالقانی برای حفظ اهداف اصیل انقلاب تلاش می‌کرد

تهران - ایرنا - دبیرکمیته علمی همایش «طالقانی و زمانه ما» با بیان اینکه آیت‌الله طالقانی درپی حفظ اهداف اصیل انقلاب بود، گفت: او دشمن ستمگران و یاور ستمدیدگان بود، معتقد به گفت وگو بود و شرکت همه مردم در اداره امور کشور را از صدر تا ذیل خواهان بود.

همایش علمی پژوهشی «طالقانی و زمانه ما» صبح امروز -چهارشنبه ۲۲ آبان ماه- در سالن قلم کتابخانه ملی ایران آغاز به کار کرد.
در افتتاحیه این همایش، محمدمهدی جعفری، دبیر کمیته علمی همایش، به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: مرحوم طالقانی در تلاش بود تا زمینه مردم سالاری را ایجاد کرد. او در رفتار و گفتار بر این اصول ایستاد، زندان ها و تبعید را تجربه کرد.
جعفری که خود از همراهان طالقانی در زندان است، خاطر نشان کرد: طالقانی پیش از پیروزی انقلاب دغدغه این را داشت که مبادا پس از پیروزی کسانی به فکر تصفیه حساب های شخصی بیفتند، بنابراین پیوسته عفو، گذشت و رحمت را سفارش می‌کرد. او همچنین به ضد انقلاب سفارش می کرد مبادا دست به اقدامی بزنند که مردم ناراحت و جامعه ضربه ببیند.
دبیر کمیته علمی همایش طالقانی و زمانه ما گفت: او دشمن ستمگران و یاور ستمدیدگان بود، معتقد به گفت و گو بود و شرکت همه مردم در اداره امور کشور را از صدر تا ذیل خواهان بود. طالقانی قسط و عدل در امور مادی و معنوی را حق همه مردم می دانست.
وی با اشاره به نارضایتی هایی طالقانی از روند تحولات، تصریح کرد: تندروی، بی برنامگی، سهم خواهی ها و کینه توزی ها باعث شد ملت ایران از اهداف خود دور شوند. بنابراین نسل های دوم و سوم و چهارم پس از انقلاب، امروز با اهداف آن بیگانه شده اند و می گویند چرا انقلاب کردید؟
جعفری با تاکید بر این که خطر انقطاع نسلی روز به روز بیشتر شده، گفت: برای متوجه ساختن نسل جدید با اهداف و اصول شخصیتی که تا زنده بود در تلاش برای حفظ و پاسداری این اهداف و اصول بود، حدود یک سال پیش فکر برگزاری چنین همایشی، در میان خانواده و برخی علاقه مندان آیت الله طالقانی پیش آمد. به اعتقاد آنان برگزاری سالگرد به تنهایی کافی نبود، هر چند سال ها اجازه برگزاری رسمی همین مراسم ساده را هم نمی دادند و مراسم سالگرد مرحوم طالقانی در خانه به صورت خصوصی برگزار می شد.
وی افزود: به این فکر افتادیم تا با برگزاری این همایش آن اصول و اهداف را در معرض عموم قرار دهیم. لذا فراخوان دریافت مقالات منتشر شد که در نهایت ۸۰ مقاله از داخل و خارج کشور دریافت شد و پس از داوری ۲۰ مقاله برای ارائه در همایش آماده شد. بعد از پایان همایش هم این مقالات به همراه ۳۰ مقاله دیگر که مورد تایید کمیته داوران قرار گرفته است در مجموعه ای به چاپ خواهد رسید.
وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم با تمام شدن این همایش، فکر و اهدافی که برای حفظ و احیای اندیشه های اسلامی اصیل وجود دارد ادامه پیدا کند. نه تنها برای آیت الله طالقانی بلکه برای همرزمانش، مانند مرحوم مهدی بازرگان، مرتضی مطهری، علی شریعتی و دیگرانی که درد اسلام و مردم را داشتند و می خواستند اسلام اصیل را به مردم ارائه بدهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار سیاست