۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۹
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83552924
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۸۰هزار هکتار اراضی کشاورزی در کرمان به آبیاری نوین مجهز شد

کرمان - ایرنا - به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان در حال حاضر ۱۸۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه از استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده که نقش موثری در کاهش مصرف و صرفه جویی آب به دنبال داشته است .

عباس سعیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تا قبل از سال ۹۲ حدود ۷۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی مناطق شمالی این استان  به آبیاری تحت فشاز مجهز شده بود که با نگاه جدی دولت تدبیر و امید به این حوزه هم اکنون آمار یاد شده به   ۱۸۰ هزار هکتار افزایش پیدا کرده است.

رییس جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: در رفسنجان که ۸۰ هزار  هکتار باغ پسته ای دارد بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از این اراضی تا قبل از سال ۹۲ به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده بودند که در حال حاضر این میزان به بیش از ۱۲ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۷ هزار میلیارد تومان برای این اجرای طرح گذاشتیم و تقریبا عمده مالکان از این تسهیلات استفاده کنند و خرده مالکان نیز می توانند از این امر بهره مند شوند.

سعیدی در بحث بهره وری هم بیان کرد: ۶ هزار متر مکعب آب برای آبیاری یک هکتار باغ پسته مصرف می کنیم و متوسط ۶۰۰ کیلوگرم محصول برداشت می شود در حالی که با اجرای سیستم  آبیاری تحت فشار افزایش محصول نیز دور از انتظار نیست.

رئیس جهاد کشاورزی استان کرمان بیان کرد: ۶ هزار هکتار زمین در استان کرمان زیر کشت گیاهان دارویی است که برای مدیریت منابع آبی استان کشاورزان می توانند از تسهیلات بهره مند شوند.

وی گفت: طرح آبیاری تحت فشار در مساحت ۹۸ هکتار زمین پسته در روستای اسلام آباد هرندی رفسنجان با  ۱۷ میلیارد ریال اعتبار اجرا شده  بود که روز گذشته و در سفر دکتر روحانی به استان کرمان این طرح 

افتتاح شد.

سعیدی اضافه کرد از ۱۷میلیارد ریال هزینه شده  ۱۰ میلیارد ریال آن بلاعوض دولتی و مابقی سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =