سازمان‌های مردم نهاد نقشی مهم در پیشگیری از اعتیاد دارند

سمنان- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: سازمان‌های مردم نهاد و فعالان عرصه اجتماعی نقشی مهم در پیشگیری از اعتیاد دارند که باید از این ظرفیت بیش از پیش برای پیشگیری از شیوع آسیب‌های اجتماعی استفاده کرد.

حسن ارگی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: سازمان های مردم نهاد، در واقع نمایندگان افراد یک جامعه هستند که می توانند با ارتقای آگاهی مردم در پیشگیری از شیوع آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد نقش ایفا کنند.

وی ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد بر پایه ۲ اصل آگاهی بخشی و مشارکت مردمی شکل می‌گیرند که این ۲ اصل مهم در شکل‌گیری سازمان‌های مردم نهاد، زمینه‌ساز توسعه اجتماعی و پیشگیری از آسیب اجتماعی است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان بیان کرد: اعتیاد بلای خانمان سوزی است که اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر، بهترین رویکرد و راهبرد است و این مساله باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

ارگی خاطرنشان کرد: آگاهی و ارتقای خودباوری و عزت نفس مهم‌ترین و اساسی‌ترین راهکار در پیشگیری از اشاعه اعتیاد است و رسانه و نهادهای آموزشی نقشی مهم در آگاهی بخشی به جامعه در پیشگیری از شیوع اعتیاد دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: عواملی همچون نبود آموزش‌های مناسب و بهره نگرفتن از مشاوران، درگیری‌های خانوادگی، معتاد بودن یکی از زوج‌ها و یا هر دو نفر، افسردگی و نداشتن نشاط اجتماعی از جمله عوامل گرفتاری در دام اعتیاد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان یادآور شد:  آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان کمک زیادی به پیشگیری از کشیده شدن آنها به سمت سیگار و مواد مخدر دارد.

ارگی اضافه کرد: عواملی همچون نبود آموزش‌های مناسب و بهره نگرفتن از مشاوران، درگیری‌های خانوادگی، معتاد بودن یکی از زوج‌ها و یا هر دو نفر، افسردگی و نداشتن نشاط اجتماعی از جمله عوامل گرفتاری در دام اعتیاد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: اعتیاد و مصرف مواد مخدر زمینه‌ای برای بروز سایر آسیب‌های اجتماعی است و عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری و موجب رکود اجتماعی در زمینه‌های مختلف می‌شود.

براساس آمار نیروی انتظامی هشت تن و ۹۷۶ کیلوگرم انواع موادمخدر از ابتدای سال ۹۸ تا پایان مهر و در مدت مشابه سال گذشته چهار تن و ۸۷۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط ماموران مبارزه با موادمخدر استان سمنان کشف و ضبط شد.