۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۳:۱۹
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83552821
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سناتور مخالف بولیوی خود را رئیس جمهوری موقت خواند

تهران- ایرنا- «جینین آنیس» نایب رئیس دوم سنای بولیوی که از مخالفان دولت وقت مورالس محسوب می‌شود، خود را رئیس‌جمهوری موقت این کشور معرفی کرد.

بر اساس قانون اساسی بولیوی «آدریانا سالواتیرا» رئیس سنا می‌توانست جانشین مورالس شود اما او نیز یکشنبه استعفا کرد. از این رو، «جینین آنیس» معاون دوم سنای بولیوی گفته که وی آماده است کنترل کشور را در دست بگیرد.
او که طبق قانون اساسی امکان ریاست جمهوری را دارد، با چشمانی گریان اظهار کرد که سنا روز سه‌شنبه جلسه‌ای تشکیل خواهد داد. او از اعضای پارلمانی «حزب جنبش سوسیالیسم» وابسته به مورالس خواسته بود تا در این جلسه شرکت کرده و راه‌حلی طبق قانون اساسی یافته و رئیس جمهوری موقت را تعیین کنند.
استعفای مورالس باید به طور رسمی به تأیید «مجمع قانونگذاری» که متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان است، برسد.

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنیس که در جلسه دیروز(سه‌شنبه) سنای بولیوی و در غیاب اعضای حزب «حرکت برای سوسیالیسم» بر کرسی ریاست این نهاد قانونگذاری نشسته بود، اعلام کرد که ریاست جمهوری موقت این کشور را برعهده می‌گیرد.

به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای قاره آمریکا از دولت لاپاز خواست تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام کند و به برگزاری انتخابات مجدد تن دهد.
 روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، اوو مورالس رئیس جمهوری پیشین این کشور مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی اظهار داشت: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.
قانونگذاران بولیویایی پیشتر اعلام کرده بودند که با توجه به عدم حضور نمایندگان حزب حرکت برای سوسیالیسم، سنای این کشور حدنصاب لازم برای بررسی استعفای مورالس را ندارد. اما در جلسه روز سه‌شنبه سنای بولیوی، به رغم اینکه نمایندگان حزب مورالس همچنان غایب بودند، آنیس که دومین نائب‌رئیس این مجلس است، ریاست جلسه را برعهده گرفته و اعلام ریاست جمهوری کرد.
مورالس روز دوشنبه پس از دریافت پناهندگی از مکزیک، بولیوی را ترک کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha