۹۸ درصد اعتبار عمرانی دانشگاه‌های کشور جذب شد

ایلام - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۹۸ درصد اعتبارهای عمرانی ملی دانشگاه‌های کشور در شش ماهه اول سال جاری تخصیص و جذب شده است.

محمدتقی نظرپور عصر سه شنبه در حاشیه افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاه ایلام در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: امسال بیش از ۲۳۶ پروژه برای تامین اعتبار از ردیف متمرکز مدیریت سبز به کارگروه راهبری مدیریت سبز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شد که پس از بررسی‌های فنی و کارشناسی، ۶۹ پروژه به منظور تامین اعتبار انتخاب شدند.

وی افزود: از میان این پروژه ها ۵۴ پروژه در گروه جمع‌آوری آب‌های سطحی، مدیریت آب و پساب، ۱۳ پروژه در گروه ارتقای کیفی موتورخانه‌ها و بهینه‌سازی سامانه‌های تاسیساتی و یک پروژه در گروه انرژی‌های تجدیدپذیر، ممیزی، پایش هوشمند و کنترل مصرف انرژی بوده است.

نظرپور با بیان اینکه در گروه مدیریت پسماند و حمل و نقل نیز یک پروژه انتخاب شد، گفت: به منظور پایش نتایج پروژه‌های اجرا شده در حوزه مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و تاثیر آنها در کاهش مصرف حامل های انرژی و آب، گزارش مصارف بیش از ۱۰۰ دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

وی در خصوص مدیریت سبز در دانشگاه‌ها اظهار داشت: اقداماتی که وزارت علوم در خصوص این طرح در سراسر کشور و دانشگاه‌های وابسته انجام داده است در چند دسته گنجانده می‌شوند.

معاون اداری مالی وزیر علوم افزود: دسته اول رتبه‌بندی دانشگاه‌های سبز است که در حال انجام آن هستیم و باید دید، دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های سطح کشور و جهان چگونه است و در مدیریت سبز جزو چندمین دانشگاه‌های کشور هستند.

به گفته نظرپور، مقایسه وضعیت دانشگاه‌ها با یکدیگر در هر سطح، مقایسه وضعیت دانشگاه‌ها با وضعیت مطلوب، مقایسه وضعیت دانشگاه‌ها با دانشگاه‌های بین‌المللی پیشرو در حوزه مدیریت سبز و پایش انحراف، پسرفت یا پیشرفت بر اساس ارزش‌های توسعه دانشگاه سبز از دیگر اقدامات انجام گرفته در این زمینه است.

وی در خصوص عملکرد این وزارت نیز گفت: طی سال‌های گذشته اقداماتی از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر، پایش هوشمند و کنترل مصرف انرژی و همچنین ارتقا کیفیت موتورخانه‌ها و بهینه‌سازی سامانه‌های تاسیساتی در مصرف انرژی در دانشگاه‌ها صورت گرفته است.

وی افزود: بر اساس آخرین آمار موفق شدیم حدود ۳۰ درصد در مصرف انرژی در بخش آب، گاز و برق صرفه‌جویی کنیم.

 معاون اداری مالی وزیر علوم یادآور شد: همچنین مدیریت آب و پسماند در دانشگاه یکی از دیگر پروژه‌هایی است که افتتاح می‌شود و سعی شده است مشکلی برای محیط زیست در این منطقه نداشته باشد.

وی در خصوص فضای سبز نیز اضافه کرد: از پساب همین پسماندهای دانشگاه می‌توان برای فضای سبز استفاده کرد و امسال در نظر داریم در زمان درختکاری حداقل ۵۰۰ هزار اصله درخت در دانشگاه‌ها کاشته شود.

به گفته نظرپور، اقدامات خوبی در بخش توسعه فضای آموزشی توسط دانشگاه ایلام انجام شده و پروژه‌هایی نیز در دست اجراست که امیدواریم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین استانداری با استفاده از اعتبارهای استانی بتوانند در توسعه این مرکز آموزشی به عنوان دانشگاه مادر قدم بردارند.

 نظرپور همچنین در خصوص اسناد مالکیت دانشگاه ایلام گفت: با اقدامات خوب دانشگاه و محصور کردن فضایی که در اختیار آن است باید حداکثر استفاده از فضاهای موجود صورت گیرد.

وی تاکید کرد: باید به لحاظ اعتبار استانی و ملی بتوانیم دانشگاه ایلام را به جایگاه واقعی خود برسانیم و همه استان بتوانند از طرفیت‌های دانشگاه حداکثر بهره را ببرند.

به گفته وی، ۲۰ درصد اعتبارهای اساسی به دانشگاه‌ها پرداخت شده است و بزودی ۸۰ درصد دیگر نیز تا پایان آبان ماه جاری به همه دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه ایلام پرداخت می‌شود.

نظرپور تاکید کرد: پروژه‌های باقیمانده دانشگاه ایلام باید از اعتبارات استانی تکمیل شوند و ما هم تلاش می‌کنیم استان بتواند از ظرفیت‌های خود از توازن استانی به دانشگاه استفاده کند.

 وی تصریح کرد: هم اکنون حدود ۵۰ میلیارد ریال برای تعمیرات اساسی و محوطه‌سازی به دانشگاه ایلام تخصیص یافته است اما با توجه به سایت ۳۰۰ هکتاری دانشگاه ایلام، این میزان اعتبار پاسخگوی نیاز دانشگاه نیست و باید تلاش کنیم ظرفیت‌های این بخش را افزایش دهیم.

 

افتتاح ۲ پروژه عمرانی در دانشگاه ایلام

۲ پروژه عمرانی دانشگاه ایلام با اعتبار ۲۲۰ میلیارد ریال با حضور با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دانشگاه ایلام به بهره برداری رسید.

رئیس دانشگاه ایلام در حاشیه افتتاح این پروژه‌ها گفت: پکیج تصفیه فاضلاب دانشگاه ایلام که اجرای آن از سال ۹۵ آغاز شد با ظرفیت ۶۰ متر مکعب در شبانه روز و اعتبار ۱۶۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

محمد علی‌اکبری افزود: این پکیج با به کارگیری برترین تکنولوژی‌های روز و در راستای مدیریت سبز، حفاظت از محیط زیست و استفاده در فضای سبز دانشگاه ایلام افتتاح شد.

علی‌اکبری یادآور شد: پروژه راه‌های دسترسی دانشگاه ایلام به طول ۶ کیلومتر و اعتبار ۶ میلیارد ریال نیز افتتاح شد.

وی اضافه کرد: این طرح در سال ۹۴ مطابق با طرح توسعه جامع دانشگاه ایلام و از محل اعتبارهای محوطه‌سازی و تأسیسات زیربنایی آغاز شد.

دانشگاه ایلام با ۶ هزار دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکترا و ۲۰۰ عضو هیات علمی، ۳۲ گروه آموزشی دارد و در سال ۱۳۷۰ در سفر مقام معظم رهبری به استان ایلام از دانشکده زیر مجموعه دانشگاه رازی کرمانشاه به دانشگاه ارتقا یافته است.

استان ایلام در مجموع ۳۶ دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد که ۲۶ هزار دانشجو در این مراکز دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =