۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۵
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83552756
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رئیس جمهوری لبنان: مطالبات مردم سیاسی شده است

بیروت - ایرنا - رئیس جمهوری لبنان با بیان اینکه تکاپوی مردم با خواسته های اقتصادی و به دلیل مالیات ها آغاز شد، گفت: مطالبات مردم اکنون سیاسی شده است و دعوت من به تفاهم و گفت وگو بی پاسخ مانده است.

میشل عون سه شنبه شب در گفت وگو با شبکه تلویزیونی "ال بی سی" لبنان، مبارزه با فساد و برطرف کردن مشکلات اقتصادی و تلاش برای ایجاد جامعه مدنی را سه نکته اصلی برای تشکیل دولت دانست و گفت: این سه نکته هنوز فراهم نشده است.

وی تصریح کرد: اعتماد سازی بین دولت و ملت به زمان نیاز دارد و شعار "همه یعنی همه" (شعار معترضان لبنانی) شامل همه مردم می شود و این اشتباه است.

عون ادامه داد: دست های من با تناقضات در حکومت و جامعه بسته شده است و هسته های فاسد نیز همچنان حضور دارند و در این میان برخاستن مرم به مثابه فرصتی برای اصلاحات است؛ این برایم قابل درک است اما قدرت ندارم و به مسئولان کشور گفتم مردم اعتماد خود را از دست داده‌اند و شما باید برای بازیافتن این اعتماد تلاش کنید.

وی گفت: بار دیگر از همه می خواهم تظاهرات خود را یکپارچه کرده و به سمت اصلاحات و مبارزه با فساد و سازندگی کشور گام بردارند.

رئیس جمهوری لبنان افزود: من به دنبال آینده نیستم و هدف مادی ندارم بلکه برای آزادی و حاکمیت کشور مبارزه کردم اما جوابی از مردم نمی بینم.

وی گفت: سختی های زیادی را پشت سرگذاشتیم و منتظر پاسخ مسئولان هستیم تا رایزنی های پارلمانی را آغاز کنیم.

** دولت فن سالار نمی تواند مسیر کشور را مشخص کند
عون تصریح کرد: دولت تکنوکرات (فن سالار) نمی تواند مسیر کشور را مشخص کند و روند امور باید به سمت دولت تکنوسیاسی باشد و شروط مربوط به دولت های قبلی، دیگروجود نخواهد داشت.

وی در مورد  حضور "جبران باسیل" وزیرخارجه دولت پیشبرد امور در دولت آینده گفت: باسیل در مورد مشارکتش در دولت تصمیم می گیرد، هیچ کس نمی تواند او را از این کار منع کند زیرا وی رئیس بزرگترین فراکسیون پارلمانی است.

میشل عون در خصوص حضور حزب الله در دولت گفت: این موضوع قابل حل است.

رئیس جمهور لبنان ادامه داد: حزب الله از خود دفاع می کند و جامه جهانی به ما چه می گویند؛ تحمیل کنار زدن حزبی که یک سوم ملت لبنان به شمار می آیند، امکان پذیر نیست.

وی سپس در مورد نخست وزیری "سعد حریری" گفت: حریری در مورد نخست وزیری تردید داشت و نمی دانم آیا همچنان تردید او باقی است و اگر دلایل خارجی در این خصوص دخیل است این را کسانی که (با آنان) رابطه دارند، می دانند.

عون با تاکید بر اینکه حامی مطالبات معیشتی و حیاتی مردم است، افزود: هیچ کس در تلاش برای کودتا علیه توافق ریاست جمهوری نبود اما همواره برخی افراد تندرو و افراطی در صحنه حضور دارند.

وی گفت: تحریم مالی بر همه ما تحمیل شد تا با یکدیگر برخورد پیدا کنیم؛ چیزی که دست کم در دوره من رخ نخواهد داد.

عون سپس اولین دلیل فساد در نهاد قضایی را دخالت سیاسی برشمرد و گفت: برخی قضات به دلیل خدمت به سیاستمداران پاداش می گیرند.

وی تاکید کرد: استقلال من برایم مشکل ساز شد، من با محدودیت اختیارات روبه رو هستم که موجب فلج شدن کار می شود از همین رو باید ساختار را اصلاح کرد.

رئیس جمهور لبنان در بخش دیگری از این مصاحبه خصوص درخواست "سمیر جعجع" رهبر حزب "نیروهای لبنانی" مبنی بر اینکه وزیران باید مستقل باشند، گفت: آنان را باید از کجا پیدا کنیم، در کره ماه دنبالشان باشیم؟

رئیس جمهور لبنان تصریح کرد: ما مشکلات و مطالبات را درک کرده ایم و آماده اصلاح اشتباهات هستیم اما کشور را با رفتارتان ویران نکنید؛ به لبنانی ها اطمینان می دهم که سپرده های آنان در بانک ها محفوظ است و دلیلی برای برداشت آن وجود ندارد؛ ما در تلاش برای حل بحران کنونی هستیم.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =