۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۲
کد خبرنگار: 2185
کد خبر: 83552623
۰ نفر

برچسب‌ها

هنوز نیما را به رسمیت نمی‌شناسیم

ساری _ ایرنا _ یک نیماپژوه گفت: در یکصدمین سالی که نیما شعر منتشر کرده هنوز نیما را به رسمیت نمی‌شناسیم.

 احمدرضا بهرام‌پور عمران در برنامه اختتامیه هفته مازندران در ساری درباره اهمیت بومی‌گرایی و نگرش محلی نیما، شاعر مازندرانی، اظهار کرد: دهه‌هاست که نیما را به عنوان شاعری که در مدرسه سن‌لویی تهران درس خواند و زبان فرانسه می‌دانست سخن گفته شده اما امروز زمان آن رسیده درباره اهمیتی که نیما به سرزمین پدری و زبان مادری‌اش قائل است سخن بگوییم.
این نیماپژوه با بیان اینکه نیما هم‌زمان که به شعر جهانی و ملی نظر داشت به زبان و فرهنگ مازندرانی توجه ویژه می‌کرد، افزود: سفرهای پی در پی نیما به یوش و سفر به نقاط مختلف مازندران، موجب شده بود نیما با فرهنگ‌ مازندرانی ارتباط عمیق داشته باشد.
بهرام‌پور ادامه داد: برای همین واژه‌هایی که در شعر نیما شکل نمادگونه پیدا کردند مثل داروگ و ری‌را، حکایت از این تعلق خاطر دارد.
وی خاطرنشان کرد: نیما هم‌زمان که از فروید، هگل و مارکس سخن می‌گوید از ترانه‌ها و تصنیف‌های بومی مانند طالبا و امیری هم یاد می‌کند.
بهرام‌پور یادآور شد: ترکیب نگاه جهانی، ایرانی و بومی نیما است که از نیما، نیما می‌سازد.
وی تصریح کرد: ویژگی  شعر نیما که قابل عرضه به جهان است، شعر ایرانی و قابل فهم می‌کند عناصری است از فرهنگ مازندران که به خوبی می‌توان در شعر نیما دید.

وی با اشاره به حذف اشعار نیما از کتاب‌های درسی، گفت: سال بعد صدمین سالی است که نیما شعر منتشر کرد و ما هنوز نیما را به رسمیت نشناختیم.

اجرای ۵۰۰ برنامه فرهنگی در هفته مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این مراسم اظهار کرد: در کارگروه ترویج فرهنگ بومی مازندران، هفته مازندران را از تیرماه سیزده شو تا تولد نیما یوشیج برنامه‌ریزی کردیم.
زارع گفت: در این هفته بیش از ۵۰۰ برنامه فرهنگی برگزار شد.
وی با اشاره به نگاه ویژه به مدارس در برگزاری هفته مازندران، افزود: در مدارس برنامه‌های متنوعی به مناسبت روز مازندران برگزار شد و آموزش و پرورش استان همکاری خوبی در این زمینه داشت.
این مسئول تصریح کرد: تجلیل از مشاهیر و مفاخر استان از دیگر اولویت‌های ما است، بهمن ماه امسال نخستین کنگره تجلیل از مشاهیر استان را برگزار می‌کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =