ضرورت ساخت کانال‌های سیلاب‌بر برای مدیریت سیل در خوزستان

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان احیا و ساخت کانال‌های سیلاب‌بر و احیای مسیر قدیمی رودخانه دز را برای کنترل سیلاب‌های احتمالی آینده در این استان خواستار شد.

غلامرضا شریعتی روز سه شنبه در «همایش ملی سیلاب ۹۸-۹۷ اگر تکرار شود» در اهواز، احیای نهر مالح، بهسازی نهر بحره، احیای مسیر قدیمی دز و ساخت کانال سیلاب‌بر خسرج را برای کنترل سیلاب‌های احتمالی آینده ضروری دانست و گفت: ساخت سد بختیاری در بالادست دز برای کمک به طولانی‌تر شدن عمر مفید سد دز لازم است.

وی افزود: شرایط غیرعادی سه سد خوزستان در زمان سیل اخیر در این استان، محدودیت‌هایی برای مدیریت سیلاب به وجود آورد.

شریعتی افزود: تحمل این شرایط و پذیرش این مسئولیت‌ها در زمان سیل دشوار بود و حتی برخی مدیران سدها به جرگه متتقدان پیوسته بودند که سعی کردیم با حداکثر انعطاف پذیری با شرایط روبه رو شویم.

وی با بیان بیان اینکه در سد دز با عمر بالای ۵۰ سال و با تکنولوژی منسوخ شده روبه رو بودیم اضافه کرد: مخزن سد کرخه نیز تا زمان سیل بیش از ۴.۴ میلیارد مترمکعب آبگیری نشده بود در حالیکه مجبور به افزایش آبگیری تا حجم ۶.۲ میلیارد مترمکعب شدیم؛، در حوضه کارون، سد گتوند نیز شرایط خاص خود را داشت، که اینها شرایط را سخت کرده بود.

استاندار خوزستان سه رویکرد مدیریت سیلاب در این استان را کاهش تلفات، پایداری سدها و مدیریت خطرپذیری(ریسک) بیان کرد و گفت: پیشگیری از آسیب و یا شکستن سدها جزو اولویت‌ها بود و اگر کمترین خدشه‌ای وارد می‌شد، اتفاقات ناگوار و غیرقابل انتظاری رخ می‌داد و خسارت‌های بی سابقه ای متحمل می‌شدیم.

وی با اشاره به تلاش برای جلوگیری از آبگرفتگی شهرهای خوزستان در سیل گذشته، افزود: طبق گزارش‌های موجود در سال ۱۳۰۲ سیل سه چهارم خوزستان را گرفت و سه هزار نفر کشته برجا گذاشت؛ در سیل سال ۱۳۰۷ و ۱۳۱۶ نیز وضع به همین منوال بود و در سیل سال ۱۳۲۸ ریل راه آهن یکصد روز مسدود شده بود.

شریعتی اضافه کرد: در سیل سال ۱۳۴۷ که شرایط سختی بود حداکثر دبی کرخه به یک هزار و ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده بود ولی امسال حداکثر دبی کرخه به بالای هشت هزار مترمکعب بر ثانیه رسید.

وی ادامه داد: متوسط آورد رودخانه‌های خوزستان در یک سال ۲۸ میلیارد متر مکعب است در حالی که در فروردین امسال بیش از ۵۲ میلیارد مترمکعب آب وارد سدهای این استان شد، با این حال هیچ شهری را آب نگرفت و هیچ فوتی نداشتیم که دشواری مدیریت آب را نشان می‌دهد؛ البته بسیاری تلاش کردند که بدون در نظر گرفتن دشواری‌های سیل مقصری پیدا کنند.

شریعتی افزود: در مدیریت سیلاب جا دارد هم خدا را شاکر باشیم و هم یادی کنیم از مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی که با همت بلند و اراده آهنین و شجاعت، در دوران خود کارهای بزرگی برای خوزستان انجام داد و با ساخت سدهای بزرگ، در سیل گذشته از کشته شدن تعداد زیادی جلوگیری شد.

وی با تقدیر از کسانی که در سیل بندسازی مقاومت کردند، گفت:بر اساس دستورالعمل ها بسیاری از مناطق باید تخلیه می شد اما با کار جهادی که با همکاری مردم و نیروهای مسلح برای ساخت سیل بند، پخش سیلاب و انحراف آب صورت گرفت، کمترین مناطق تخلیه شد.

شریعتی با اشاره به تاثیر گرد وغبار بر افزایش مهاجرت درخوزستان ادامه داد: در این سیل حجم زیادی از آب به کانون‌های گرد وغبار هدایت شد و شرایط منابع آبی بهبود یافت.

استاندار خوزستان همچنین سخنان رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های عید فطر گذشته را در تاکید بر رسیدگی به سیل زدگان یادآور شد و گفت: همه دستگاه‌های خوزستان برای تحقق وعده‌های دولت بسیج شدند اما توجه به بیمه سیل برای جبران خسارت به بخش‌های کشاورزی و صنعت لازم است.

شریعتی در ادامه حل مشکل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبر معظم انقلاب را از تقی‌زاده خامسی معاون وزیر نیرو خواستار شد و افزود: با وجود قول وزیر نیرو به ریاست جمهوری، وعده حل مشکل مجوز تخصیص آب فاز دوم این طرح تاکنون دو بار داده شده اما محقق نشده است.

همایش ملی «سیلاب ۹۸-۹۷ اگر تکرار شود» ۲۱ تا ۲۳ آبان در مرکز همایش های بین المللی گیت بوستان در اهواز در حال برگزاری است.

در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز، ۳۰ سیلاب بزرگ و کوچک در خوزستان رخ داد. ۲۱ شهرستان درگیر سیل شدند، ۱۳۳ روستا به زیر آب رفت و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند. از میان ۲۵ استان، خوزستان بیشترین آسیب را در سیل اخیر متحمل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =