۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۰:۱۰
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83552579
۲ نفر

برچسب‌ها

لزوم استفاده از کارآفرینان قم درتصمیم سازی‌های استان

قم-ایرنا- در نشست صمیمی استاندار قم که عصر چهارشنبه با کارآفرینان برتر استان برگزار شد،‌نسبت به استفاده از نظرات کارشناسی صاحبان ایده در تصمیم سازی‌های اشتغال قم تاکید گردید.

در این نشست صمیمی کارآفرینان استان نسبت به افزایش سواد مالی در بین عموم مردم، حمایت از صنعت پوشاک، شیلات و حمایت از ایده‌های کارآفرینی و انعطاف در ارائه مجوزهای کارآفرینی تاکید داشتند.

خلاء فرهنگ کارآفرینی در جامعه احساس می‌شود

رئیس کانون کارآفرینی استان در این جلسه، با اشاره به ایجاد مقدمات بسترسازی برای کارآفرینی در قم تاکید کرد:هفته آخر آبان هر سال به عنوان هفته کارآفرینی نامگذاری شده‌است.

حسن طاهایی اضافه کرد: انسجام بخشی به کارآفرینی و جلوگیری از تشتت و موازی کاری درحمایت از کارآفرینان از اهداف اصلی راه اندازی کانون کارآفرینی استان است.

وی گفت:‌ کارآفرین واقعی فردی است که در راستای حل یکی از مشکلات اقتصادی جامعه قدم برداشته و مسیر توسعه و رفاه جامعه را فراهم کند.

رئیس کانون کارآفرینی قم بیان داشت: از یک سال و نیم گذشته توجه مجموعه مدیریت استان نسبت به مساله کارآفرینی نسبت به گذشته تقویت شده‌است.

وی اضافه کرد: کارآفرینی مساله‌ای است که خلاء و کمبود آن در سطح کشور و استان قم به صورت جدی احساس می‌شود.

وی اظهار داشت: مساله کمک‌های‌خیرین باید درحوزه کارآفرینی تعمیم داده شود، دراین شکل از کارآفرینی، اقدامات انجام شده در مسیر خیریه و عام المنفعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طاهایی اظهار داشت: درسطح استان خیرین کارآفرین ساز ساماندهی نشده، در حالی که نیاز به کارآفرینی دراین عرصه مهم‌تر است.

وی تصریح کرد: موانع کارآفرینی در وضعیت کنونی درسطح استان بسیار زیاد است، شناسایی عوامل موثر درتوسعه کارآفرینی باید مشخص شود.

توریست درمانی و مذهبی از ظرفیت های مهم اشتغال قم است

رئیس کانون کارآفرینی قم درادامه تصریح کرد: صنعت توریسم مذهبی، توریست درمانی، کفش و دمپایی، سوهان و فرش ۵ صنعت دارای مزیت استان در کارآفرینی است.

وی بیان داشت: مزیت توریست درمانی قم نسبت به تهران و دیگر شهرهای همجوار ارزان قیمت بودن این صنعت درقم است.

وی تصریح کرد: جذب سرمایه‌های خارجی برای شرکت‌های دانش بنیان، احیای کارآفرینان ورشکسته، تولیدات صنایع دستی و ساماندهی کارآفرینان برتر استان باید برای رونق کارآفرینی عملیاتی شود.

طاهایی گفت: عدم حمایت از کارآفرینان برتر سبب شده تا بخشی از آنها به دلیل مشکلات اقتصادی راهی زندان و یا مجبور به ترک کشور شده‌اند.

آموزش سواد مالی از سطوح پایه در استان عملیاتی شود

وی همچنین اضافه کرد: سواد مالی درسطح آموزش و پرورش آموزش داده نمی‌شود که یکی از مشکلات زیرساختی کمبود روحیه کارآفرینی درسطح کشور است.

وی گفت:‌ سواد مالی باید از سطح آموزش و پرورش برای خلق ثروت فرهنگ سازی شود، همچنین برای جذب توریست درمانی و بوم گردی باید در قم برنامه ریزی شود.

طاهایی گفت: برای اقتصادی کردن ایده‌های کارآفرینی باید کانون های کارآفرینی درسطح دانشگاه‌ها راه اندازی و همایش بین المللی نیز در این رابطه انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد ارتباط تجاری به ویژه در زمینه صنایع دستی می‌توان از ظرفیت طلاب خارجی موجود در استان بهره جست.

وی بیان کرد: کارت ملاقات ویژه با استاندار با فعالان اقتصادی به کارآفرینان برتر استان نیز تعمیم داده شود.

طاهایی گفت: کانون کارآفرینی می‌تواند بازوی اجرایی دولت در انجام بسیاری از سیاست گذاری های دولت باشد.

وی اظهار داشت: برای رونق و توسعه کانون کارآفرینی استان باید مصوبات این کانون ضمانت اجرایی داشته باشد.

فرهنگ کارآفرینی در بین نسل جوان ترویج داده شود

رییس سابق کانون کارآفرینی استان قم نیز عنوان کرد:ارج نهادن به صاحبان ایده و کسب و کار مساله مهمی بوده که کارآفرینان از مسئولان استان انتظار دارند.

حمیدرضا عالمی آرانی خاطرنشان کرد: رونق تولید با حمایت پویایی مساله کارآفرینی به سر منزل مقصود و رفاه اقتصادی سرانجام می‌رسد.

عالمی ادامه داد:ایجاد ارتباط بین سرمایه‌گذاران، صاحبان اندیشه و بانک‌ها از نیازهای مهمی بوده که در استان قم نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر جهان احساس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ کارآفرینی دربین دانش آموزان و نسل جوان از مسائل مهم در رونق کارآفرینی است.

وی ابراز کرد: کانون کارآفرینی استان آمادگی دارد تا ظرفیت بدون استفاده نیروی کار موجود در استان را در مسیر تولید و اشتغال به کار بگیرد.

مدل کارآفرینی در استان قم وجود ندارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: کارآفرینی یکی از حلقه‌های اصلی مسیر توسعه کشور است، عدم وجود مدل کارآفرینی ازحلقه‌های مفقوده توسعه ایران و استان قم است.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای درحال توسعه مانند مالزی، سنگاپور، ترکیه و غیره مدل‌های نوین کارآفرینی را از کشورهای توسعه یافته اقتباس و آن را دنبال می‌کنند.

عالمی خاطرنشان کرد: عدم وجود فضای کارآفرینی درخانواده از نقاط ضعف استان در این مسیر است، برغم این درسطح استان کانونها و شرکتهای کارآفرینی قابل اعتنایی وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =