خدمات بیماران دیستروفی عضلانی تحت پوشش بیمه سلامت است

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: اغلب خدمات شایع در درمان بیماران دیستروفی عضلانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد.

به گزارش سازمان بیمه سلامت،  حنان حاج محمودی روز سه شنبه درباره خدمات توان بخشی برای بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی افزود: فیزیوتراپی قفسه سینه و اندام‌ها، به کارگیری روش‌ها و اعمال درمانی روتین فیزیوتراپی، طب فیزیکی و توان بخشی شامل کمپرس‌های گرم یا سرد، کشش مکانیکی، تحریک الکتریکی با دست یا دستگاه، ابزار وازوپنوماتیک، میکروویو، مادون قرمز و ماوراء بنفش از جمله اقداماتی است که در تعهد سازمان بیمه سلامت قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین یونتوفورزیس، حمام پارافین، اولتراسوند، بازآموزی عصبی عضلانی حرکت، تعادل، حس کینتیک، وضعیت بدن، حس موقعیت فضایی، آموزش راه رفتن، آموزش برای ADL، آموزش حرکت با ویلچر و سایر اعمال یا روش‌های مرتبط، دیاترمی، انجام ارزیابی و به کارگیری روش‌ها یا اعمال درمانی فیزیوتراپی، طب فیزیکی و توان بخشی مانند حمام کنتراست یا آب درمانی یا مخزن هوبارد یا گردش چرخشی آب، ماساژ یا تکنیک های درمانی دستی شامل حرکت دادن، دست کاری، درناژ و کشش دستی برای لنف ادما نیز از دیگر اقداماتی است که در سازمان بیمه سلامت برای بیماران دیستروفی عضلانی مورد توجه است.

حاج محمودی بیان کرد: داروهای جدیدی مانند Idebenone، Eteplirsen، ataluren نیز از سوی برخی شرکت های دارویی در سطح جهان در درمان این بیماران تولید و عرضه شده است که در فهرست رسمی داروهای کشور قرار ندارند.

وی افزود: آزمایشات تشخیص ژنتیکی پیش از تولد یا PND دیستروفی های عضلانی دوشن و بکر یا DMD و نیز دیستروفی میوتونیک در تعهد بیمه است. البته دیستروفی دوشن شایع‌ترین دیستروفی ژنتیکی را تشکیل می دهد که مبتلایان به آن افراد مذکر هستند. برای جنین‌های مبتلا به هر کدام از این دیستروفی ها مجوز سقط قانونی صادر می شود.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: نظر به این که جهت تشخیص پیش از تولد بیماری های فوق در مراحل اولیه جهت فرد بیمار و والد ناقل یا بیمار، آزمایش ژنتیک انجام می شود، بنابراین شناسایی افراد بیمار یا ناقل ژن بیماری از طریق آزمایشات ژنتیک در تعهد بیمه است. همچنین این بیماران می توانند از پوشش بیمه ای سایر آزمایشات تشخیصی موجود در فهرست تعهدات بیمه های پایه حسب نیاز بهره مند شوند.

حاج محمودی اظهار داشت: کلیه خدمات تصویربرداری شامل رادیولوژی، سونوگرافی، CT-SCAN، MRI و پزشکی هسته ای در صورت تجویز برای این گروه از بیماران طبق تعرفه های موجود در کتاب ارزش نسبی خدمات قابل محاسبه و پرداخت است.

وی ادامه داد: سایر خدمات تشخیصی از جمله  معاینات الکترودیاگنوز تا چهار اندام و سایر عضلات از جمله حنجره، دیافراگم و عضلات پارااسپینال و غیره نیز در تعهد بیمه است.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: این بیماری ها درمان قطعی ندارند و تنها می‌توان عوارض آن را تا حدی درمان کرد.  تمامی خدمات توان بخشی بدون ستاره در کتاب ارزش نسبی در تعهد سازمان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =