مقاومت خونین روستاییان سوری در مقابل نظامیان ترکیه

تهران - ایرنا - ورود ماشین گشت زنی ارتش ترکیه به روستایی در شمال سوریه اعتراض و مقاومت ساکنان و البته کشته و زخمی شدن تعدادی از اهالی منطقه را در پی داشت.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، نظامیان ترکیه در قالب گشت زنی های مشترک خود با ارتش روسیه وارد روستای "علیشار" در نزدیکی "عین العرب"(کوبانی) شدند که این موضوع با واکنش اهالی روستا همراه شد.

ساکنان این روستا بلافاصله پس از ورود ماشین گشتزنی ترکیه اقدام به پرتاب سنگ به آن کردند و پس از آن درگیری میان دو طرف چند تن از ساکنان روستای علیشار کشته و زخمی شدند.

رسانه های کردی از جمله خبرگزاری "هاوار" هم گزارش داده اند که ماشین های گشتزنی ترکیه در پی اعتراضات شهر "الهالی" و نواحی مجاور آن در منطقه کردنشین شمال سوریه برای متفرق کردن مردم از شلیک گلوله و گاز اشک آور استفاده می کنند.

ترکیه در ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه والحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در حدفاصل شهرهای راس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است.

حملات یک هفته ای ترکیه، پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد.

روسیه و ترکیه نیز در جریان مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه ای وی، در سوچی روسیه در تاریخ ۳۰ مهر به توافق ۱۰ ماده‌ای درباره سوریه دست یافتند که مهمترین بخش آن تفاهم بر سر خروج تمام واحدهای متعلق به شبه نظامیان کرد از عمق ٣٠ کیلومتری مرز ترکیه از جمله منبج و مناطق حومه آن است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =