از شور و نشاط تا آتش‌بازی؛ روایت جشن پایانی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

همدان - ایرنا - آیین پایانی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در کنار اینکه از نظم خاصی برخوردار بود حاشیه‌های جالبی هم داشت.

 امسال برخلاف سال‌های گذشته افراد مسئول با کنترل ورودی، تنها کسانی که دعوت‌نامه آیین پایانی را به همراه داشتند به داخل سالن راه دادند.

گیتی خامنه مجری دهه ۶۰ و ۷۰ برنامه‌های کودک صدا و سیما به همراه حمید ترابیان از مجریان باتجربه و همدانی صدا و سیما اجرای آیین پایانی این جشنواره را بر عهده داشتند.

کلیپ تصویری از جاذبه‌های گردشگری همدان به همراه معرفی این استان و همچنین تصاویر هوایی از شهر همدان برای افراد حاضر در سالن به نمایش درآمد.

اجرای نمایش تک نفره و بدون کلام یکی از هنرمندان، سکوت خاصی را در سالن حکم فرما کرد و افراد حاضر در این آیین را به وجد آورد و تا چند دقیقه ایستاده "یاسر خاسب" هنرمند اجرا کننده این نمایش را تشویق کردند.

در پایان سخنرانی مجید قناد، دبیر این جشنواره، افراد حاضر در سالن، جمله معروف این مجری برنامه‌های کودک صدا و سیما را (بریم یه برنامه ببینیم) یک صدا و با همان لحن گفتند.

در هنگام اجرای برنامه میکروفون یکی از مجری‌ها قطع شد.

جایگاه ویژه خبرنگاران و عکاسان خبری در قسمت مناسب سالن تعبیه شده بود تا به خوبی به آیین پایانی این جشنواره اشراف داشته باشند.

حضور خبرنگاران و عکاسان همدانی و کشوری از رسانه های مختلف، خبرگزاری‌های رسمی و صداوسیما در این آیین پُررنگ بود.

پیام معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با اصلاح و آموزش فرهنگ عمومی با استفاده از زبان هنر در سالن خوانده شد.

سخنرانی‌های کوتاه سخنرانان موجب خرسندی حاضران در سالن شده بود.

گیتی خامنه این آیین را به دو زبان فارسی و انگلیسی اجرا کرد.

حضور هنرمندان برجسته سینما و تلویزیون همچون ایرج راد، بهزاد فراهانی، رضا بابک، اصغر همت، مریم کاظمی، مجید قناد و همچنین فاضل نظری شاعر برجسته کشور در سالن بوعلی‌سینا بازار عکس‌های خویش‌انداز را گرم کرده بود.

مهدی شکوهی یکی از خواننده‌های برجسته کشور با اجرای ۲ موسیقی شاد موجب ایجاد شور و نشاط در سالن شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان دوباره به همدان بازگردد.

در آیین پایانی این جشنواره از رضا بابک بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون به پاس فعالیت هنری برای کودکان و نوجوانان تقدیر شد.

در هنگام تقدیر از رضا بابک در مقابل سکوی اجرا، آتش‌بازی ویژه‌ای برگزار شد.

پس از پخش اذان ظهر به افق همدان، نوجوانان گروه "هورالمهدی" ۲ آهنگ را با مضمون شهدا و همدان به زیبایی اجرا کردند.

پیش از معرفی برترین‌های جشنواره و اهدای جوایز، کلیپی از خودنمایی اسپانسرهای این جشنواره پخش شد.

در هنگام معرفی برترین‌های بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، هنرمندان گروه‌هایی که اثر آن‌ها برنده جایزه می‌شد با تشویق و جیغ بلند هم گروهی‌های خود همراه بودند.

در این آیین یاد و خاطر مرحوم حسین محب‌اهری بازیگر حوزه کودک و نوجوان که سال گذشته به دیار باقی شتافت، زنده نگه‌داشته شد.

"احترام برومند" یکی از داوران بخش خردسال این جشنواره پس از معرفی برترین‌های این بخش در سخنرانی خود توصیه‌های را به منظور استفاده از آثار هنری در حوزه کودکان بیان کرد.

پس از اینکه آراد ترابی بازیگر خردسال یکی از نمایش‌ها، جایزه خود را دریافت کرد، درخواست میکروفون کرد تا چند جمله سخن بگوید که با مخالفت مجریان روبرو شد.

 بهزاد فراهانی بازیگر برجسته سینما و تلویزیون نیز از این عمل انتقاد کرد و این جشنواره را متعلق به کودکان دانست.

پس از این انتقاد آراد نیز به روی سن دعوت شد و جایزه خود را به پدرش تقدیم کرد.

بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور ۵۳ اثر نمایشی از ۱۳ استان و هفت کشور از ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ماه در همدان برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =