حناچی: مدیریت پسماندها در تهران منطبق با اصول زیست محیطی نیست

تهران - ایرنا - شهردار تهران معتقد است که نوع و شیوه مدیریت پسماند در شرایط کنونی منطبق با اصول زیست محیطی و اقتصادی نیست و بنابراین باید تغییر کند و برای این مهم به همراهی و همکاری نیاز است.

به گزارش روز سه شنبه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، پیروز حناچی ضمن بازدید از بخش های مختلف مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه در کهریزک با حضور در جمع تعدادی از مدیران این مجموعه گفت: یکی از مهم‌ترین معضل‌های شهر تهران پسماند است و کوشش می‌شود که  این مشکلات برطرف شود.

شهردار تهران با قدردانی از عملکرد سازمان مدیریت پسماند عنوان کرد: تلاش‌های مجموعه مدیریت پسماند و اجرای طرح «کاپ» جای قدردانی دارد؛ توصیه من این است تلاش کنیم برنامه‌های مدیریت پسماند با روح حاکم بر برنامه سوم شهرداری انطباق داشته باشد تا اعضای شورای شهر هم در اجرای آنها با ما همراهی کنند. به اعتقاد من مشروعیت مدیریت شهری به رای مردم است و ما باید در این زمینه با اعضای شورای شهر که برگزیدگان مردم هستند، همراه باشیم.

او به برخی از پروژه‌های مدیریت پسماند که به دلیل وجود تحریم‌ها اجرای آنها با مشکل مواجه شده است اشاره کرد و گفت: به هر حال شرایط ما عادی نیست و در تمام زمینه‌ها این مشکل وجود دارد و امیدوارم از این شرایط گذر کنیم؛ به هر حال باید مشکلات را گام به گام حل کنیم و برنامه‌ریزی‌های ما بر مبنای تغییرهای تدریجی صورت بگیرد. 

حناچی بر توجه بیشتر به تبلیغ و ترویج شیوه درست مدیریت پسماند از مبدا تاکید و تصریح کرد: باید با استفاده از رسانه های عمومی و شبکه های اجتماعی اقدامات تبلیغی و ترویجی انجام دهیم و مردم را تشویق کنیم که زباله های خود را از مبدا تفکیک و به طور کلی، زباله های کمتری هم تولید کنند. از سوی دیگر، با استفاده از ظرفیت استارت آپ ها شیوه های جدید بازیافت و مدیریت پسماند را انجام دهیم. به عقیده من، تغییر شیوه مدیریت پسماند با این اقدامات تحقق پذیر است. همچنین، باید با اقدامات تشویقی کاری کنیم که مردم با ما همراه شوند و همزمان از موضوع تبلیغات غافل نباشیم. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بارندگی های اخیر در تهران اشاره کرد و گفت: در موضوع بارش های اخیر، انتشار فیلم هایی در شبکه های اجتماعی از زحمات کارگران شهرداری در باز کردن مسیل ها، تاثیر بسیاری بر همراهی و کمک های مردمی داشت. به طور حتم، در سایر موارد نیز می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: به عقیده من، موضوع پسماند بسیار مهم است و اقدامات و برنامه ها در این زمینه باید با جدیت پیگیری شوند. خوب است افرادی که دست اندرکار و تصمیم ساز هستند را یک بار به مجموعه آرادکوه دعوت کنیم تا از نزدیک با سختی های این کار آشنا شوند.

وی با تاکید بر تبلیغ و معرفی اقدامات انجام شده در زمینه بازیافت پسماند گفت: ضمن تبلیغ اقدامات مثبت، اگر انتقادی هم وارد است باید آن را بپذیریم. به عنوان مثال، موضوع زباله گردها و کودکانی که در سطل های بزرگ سرک می کشند تصویر خوبی نیست و باید کاری کرد شاهد چنین صحنه هایی نباشیم. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =