یک استاد حوزه: وحدت به معنای دست برداشتن از اعتقادات نیست

مشهد- ایرنا- یکی از استادان برجسته درس خارج فقه در حوزه علمیه مشهد گفت: وحدت به معنی دست برداشتن از اعتقادات نیست بلکه به این معناست که برخورد و رفتار مسلمانان با هم به‌گونه‌ای نباشد که دشمنان شاد شوند.

آیت‌الله سیدجعفر سیدان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به مناسبت هفته وحدت افزود: رفتار مسلمانان نسبت به یکدیگر می‌بایست با رعایت همه موازین عقلانی و اخلاقی باشد.

وی ادامه داد: همچنین اگر مسلمانان می‌خواهند که به وحدت واقعی برسند باید در مجامع علمی با یکدیگر گفت‌وگو و مناظره کنند و حرف حق را از هر طرف که باشد بپذیرند.

استاد حوزه علمیه مشهد گفت: توهین به عقاید دیگران باعث ایجاد فتنه و دعوا میان خود و شادی دشمن می‌شود بنابراین باید کسانی را که ناخواسته تفرقه‌افکنی می‌کنند نصیحت و ارشاد کرد. با توهین به یکدیگر راه به جایی نمی‌بریم.

وی افزود: دعوت به رفتار اخلاقی، اتحاد مسلمین و برخورد عاقلانه با مسائل از جمله رفتارهای رسول‌الله بوده است که باید سرمشق همه ما مسلمانان باشد.

حوزه علمیه خراسان با هزار و ۲۰۰ سال قدمت و ۴۳هزار طلبه در ۱۵۲ مدرسه علمیه تحت نظر دو هزار استاد، پس از حوزه علمیه قم دومین مرکز حوزوی ایران است. هم اکنون افزون بر ۴۰ جلسه درس خارج و ۴۰۰ جلسه درس سطوح عالی در حوزه علمیه خراسان برقرار است.

۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول از سوی امام خمینی (ره) به عنوان هفته وحدت نام گذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =