اجرای سه طرح پژوهشی علوم شناختی بین ایران و برزیل

تهران- ایرنا- با رایزنی‌های مستمر علمی و تحقیقاتی میان ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل(FAPESP) ، اکنون سه طرح پژوهشی مشترک در حوزه هوش مصنوعی، بررسی کارکردهای شناختی و علوم اعصاب میان پژوهشگران و اساتید ایران و برزیل با پیشرفت پنجاه درصد در حال اجرا است.

به گزارش ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در اجرای این طرح‌های مشترک و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل (FAPESP)، جمعی از اساتید و محققان از دانشگاه تهران در حوزه هوش مصنوعی، دانشگاه شهید بهشتی در حوزه علوم اعصاب و دانشگاه ملایر در حوزه بررسی کارکردهای شناختی و نیز پژوهشگرانی از برزیل فعالیت دارند.

طرفین تاکنون با هدف تقویت همکاری‌ها بین تیم‌های تحقیقاتی ایران و برزیل در مرزهای دانش و تکنولوژی و نیز توسعه خدمات و ابزارهای شناختی، با برگزاری هفت دوره فراخوان طرح‌های پژوهشی، شناسایی پتانسیل و ظرفیت‌ها برای گسترش همکاری‌های مشترک در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی را هدفگذاری کرده‌اند.

این دو نهاد حمایتی و تحقیقاتی همچنین برای توسعه و گسترش همکاری‌های علمی، میز همکاری مشترک ایجاد کردند تا دامنه فعالیت‌های متقابل تقویت شود.

دبیر میز همکاری‌های ایران و برزیل در ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره گفت: در راستای اجرای پروژه های مشترک، پژوهشگران گروه مهندسی پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه سائوپائولو برزیل، درحال انجام پژوهش بر روی روش‌های پردازش و تحلیل داده‌های ناشی از سیگنال‌های حیاتی برای پیش‌بینی هوش انسان با استفاده از تصاویر مغزی هستند، محققان این طرح پژوهشی امیدوارند با توسعه روش‌های نوین تحلیل داده‌ها، بتوانند ارتباط معناداری بین هوش انسان و اطلاعات موجود در تصاویر MRI به‌دست آورند و سپس هوش انسان را از این تصاویر پیش‌بینی کنند.

دکتر "عباس حق پرست" افزود: در حوزه دانش علوم اعصاب شناختی نیز با مشارکت محققانی از دانشگاه شهید بهشتی و کشور برزیل، نقش سلول‌های مغز در زمینه اعتیاد به الکل مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار می‌گیرد، به‌طوری که با تصویربرداری هم‌زمان نوار مغزی و تصاویر عملکردی سلول‌های مغزی بتوان راهکاری برای کمک به امر جلوگیری از بازگشت به اعتیاد ارائه کرد.

 به گفته وی، پژوهش در موضوع بررسی رشد کارکردهای اجرایی در اوایل نوجوانی و ارتباط آن تغییرات در رجحان شبانه‌روزی و بلوغ نیز یکی دیگر از طرح‌های مشترک میان این دو نهاد حمایتی و تحقیقاتی ایران و برزیل است که پژوهشگران درصدد سنجش و مقایسه عملکرد نوجوانان ایرانی و برزیلی در کارکردهای اجرایی هستند.

دبیر میز همکاری‌های ایران و برزیل در  ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی خاطرنشان کرد: این ستاد و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو (FAPESP) برزیل به موازات تلاش و رایزنی برای تعمیق مناسبات و همکاری‌های علمی و تحقیقاتی میان ایران و برزیل، با تمدید قرارداد همکاری‌های مشترک علمی و پژوهشی فی مابین به مدت ۵ سال دیگر نیز موافقت کرده‌اندکه این اقدام بیانگر علاقه و تمایل این دو نهاد حمایتی و تحقیقاتی برای اجرای طرح‌های مشترک پژوهشی در حوزه‌های دانش علوم شناختی در آینده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =