تراز تجاری آذربایجان‌غربی مثبت نیم میلیارد دلار است

ارومیه- ایرنا- آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های موفق در صادرات کالاهای تولیدی استان و دیگر استان‌های کشور است به طوری که از ابتدای امسال تراز تجاری ثبت شده آن به خاطر صادرات قابل توجه به مثبت نیم میلیارد دلار رسیده که رقمی قابل توجه در دنیای تجارت به شمار می‌رود.

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی روز سه‌شنبه در جلسه مدیران ادارات زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دارایی در آذربایجان‌غربی که با حضور «سید رحمت‌الله اکرمی» معاون نظارت مالی وزیر و خزانه‌دار کل کشور برگزار شد، ضمن اشاره به تراز تجاری مثبت این استان، گفت: ارزش صادرات ثبت شده طی سال جاری از مرزهای استان بیش از یک میلیارد ریال بوده که ۱۳۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

«توحید آذربد» افزود: البته میزان صادرات سایر گمرکات کشور از مرزهای استان نیز در سال جاری به ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده که این میزان نیز ۱۶۳ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

وی اضافه کرد: میزان واردات آذربایجان‌غربی نیز از ابتدای سال جاری ۵۰۰ میلیون دلار بوده که ۸۲ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته برآورد می‌شود.

وی از ترانزیت یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلاری از مرزهای آذربایجان‌غربی خبر داد و بیان کرد: این میزان ۳۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده و نشان‌دهنده افزایش سهم استان از تجارت بین‌المللی است.

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی درآمد گمرکات استان در سال جاری را سه هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این درآمد به خزانه کل کشور واریز می‌شود.

آذربد افزود: تجهیز گمرکات آذربایجان‌غربی به دستگاه‌های پیشرفته بسیار مهم است و در این خصوص گمرک پلدشت در مرز نخجوان اولویت استان به شمار می‌رود.

آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های مرزی کشور است که ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =