فرایندهای اجرایی انتخابات از دهم آذرماه آغاز می‌شود

تهران- ایرنا- دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: فرایندهای اجرایی انتخابات از دهم آذرماه با ابلاغ دستور شروع انتخابات از سوی وزیر به فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سیداسماعیل موسوی روز سه‌شنبه که در جریان همایش معاونین سیاسی، امنیتی، اجتماعی و مدیران کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری‌های سراسر کشور سخن می‌گفت، با اشاره به افتتاح رسمی ستاد انتخابات کشور توسط وزیر کشور، اظهار داشت: به حول و قوه الهی فرایندهای اجرایی انتخابات از دهم آذرماه با ابلاغ دستور شروع انتخابات از سوی وزیر به فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه آغاز می‌شود و فرایند ثبت نام نیز بلافاصله بعد از اعلام وصول دستور شروع انتخابات توسط فرمانداران، در ۲۰۸ فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و ستاد ثبت‌نام وزارت کشور کلید خواهد خورد.
وی همچنین ضمن اشاره به اینکه هماهنگی لازم با وزارت امور خارجه در زمینه ثبت‌نام داوطلبانی که در خارج از کشور قصد ثبت نام دارند انجام شده است و آمادگی کامل در این خصوص وجود دارد؛ اعلام کرد: فرم ثبت‌نام بازبینی شده و بخشی از مفاد آن تغییر، ادغام و یا حذف شده است تا سهولت در ثبت‌نام را افزایش دهد.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: صد در صد ثبت‌نام در بستر سامانه جامع انتخابات انجام خواهد گرفت و پیش‌بینی ما این است که در روزهای آخر ثبت نام، تراکم متقاضیان ثبت‌نام بیشتر خواهد شد. بر این اساس، تفاهمی با شورای نگهبان انجام شده است تا اولاً ثبت نام در هفت روز قانونی خود از ۸ صبح تا ساعت ۱۸ عصر انجام گیرد که این ساعت قابل تمدید نخواهد بود. ثانیاً اطلاعات مربوط به پرسشنامه تماماً در سامانه جامع انتخابات تکمیل شود تا ثبت نام در تاریخ و مهلت قانونی انجام پذیرد.
موسوی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد برای مجریان انتخابات،  از جمله دوره‌های آموزشی دهگانه فرمانداران و بخشداران و اعضای ستاد انتخابات استان‌ها، اظهار داشت:  تا به امروز هشت دوره آن برگزار شده و دوره نهم و دهم آن طی این هفته و هفته آتی برگزار خواهد شد. دوم آذرماه هم دوره آموزشی هیأت‌های بازرسی بر انتخابات در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

کار چاپ تعرفه‌های اخذ رأی از هفته گذشته آغاز شده است

وی درباره فرایند تهیه اقلام ۹گانه انتخابات اعلام کرد: کار چاپ تعرفه‌های اخذ رأی از هفته گذشته آغاز شده است.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور یادآور شد: برای انتخابات الکترونیکی هم سه گزینه به شورای نگهبان ارائه شد: اول، برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی در ۱۷۴ حوزه انتخابیه تک نماینده؛ دوم،  برگزاری آن در ۱۱ استان به صورت صد در صدی؛ و سوم،  برگزاری آن در ۱۳۹ شهری که انتخابات قبلی شوراها در آنها برگزار شده است.
موسوی همچنین با تأکید بر استفاده معاونین و مدیران کل سیاسی و انتخابات از سامانه جامع انتخابات اعلام کرد: سامانه جامع اخبار انتخابات در سامانه جامع فعال شده و بخش پاسخگویی به سئوالات نیز در سه محور اجرایی، حقوقی و فناوری آماده بهره‌برداری است و همکاران گرامی می‌توانند کلیه سئوالات و ابهامات خود را در این بخش از سامانه قرار داده و پاسخ آن را در کمترین زمان دریافت کنند.
وی اعلام کرد: اولین نوبت پرداختی اعتبارات انتخاباتی به استان‌ها در پایان آبان‌ماه انجام خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =