بدون ورود دولت چالش آب کرمان حل شدنی نیست

کرمان - ایرنا، رییس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه مساله آب استان تبدیل به یک چالش جدی شده گفت: برخی شهرستان های کرمان آخرین قطرات منابع آبی بی کیفیت را از اعماق بیش از ۳۰۰ متری زمین برای شرب استفاده می کنند و رفع این معضل بدون ورود دولت قابل حل نیست .

حسین امیری خامکانی روز سه شنبه  در نشست شورای اداری استان کرمان  با حضور رییس جمهوری،  افزود: تابستان امسال در مرکز استان آب جیره بندی شد و در شهرستان های زرند، رفسنجان، بم و تقریبا همه شهرستان های استان مشکل اساسی آب را داشتیم که باید ماموریت و کمک ویژه‌ای از سوی دولت به وزیر نیرو داده شود که برخی مشکلات در کوتاه مدت با بهره برداری برخی سدها رفع گردد .

وی در ادامه با اشاره به ابرپروژه فولاد ۲ و نیم میلیون تنی در مرکز استان، پروژه بابک مس شهربابک و ابرپروژه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تنی در زرند گفت : این پروژه ها در حال اجرا هستند و امیدواریم در سفر بعدی ریاست جمهور به ا ستان کرمان به بهره برداری برسند.

رییس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه مردم مشکلات دولت را در جنگ اقتصادی درک می کنند و مسئولان نیز با همه سختی، جنگ اقتصادی را مدیریت کرده و نگذاشتند کشور خالی شود، گفت: در همه نهادها و در راس آنها دولت، باید مراقب باشیم که چالش های جنگ اقتصادی و نبرد طولانی با دشمن ما را از برخی زیرساخت ها و نقاط آسیب پذیر از جمله حمایت از ۱۸ میلیون خانوار و حل مشکل آب غافل نکند.

امیری خامکانی زغالسنگ کرمان را بدون هیچ برنامه مدونی در زنجیره فولاد عنوان کرد و گفت: زغالسنگ استان کرمان با کمک و حمایت دولت است که می تواند از این وضعیت درآمده و مشکل بیکاری منطقه را حل کند.

  وی در ادامه با توجه به بار زیادی که در استان در حوزه حمل ونقل ریلی وجود دارد تاکید بر تسریع  خط ریلی  بافت – سیرجان  و  بم – جیرفت کرد و گفت: در بخش گازرسانی نیز استان کرمان پایین تر از میانگین کشوری است و بخش های زیادی که از جنوب یا برخی نقاط سردسیر استان تحت پوشش نیستند باید در دستور کار قرار گیرند.

رییس مجمع نمایندگان استان کرمان اجرای طرح جامع یکپارچه سازی باغات و مزارع برای اجرای آبیاری مکانیزه، تعیین تکلیف اسناد اراضی ملی که سال ها زیر کشت و حتی سکونت قرار دارد، ساماندهی صادرات و بازار محصولات گلخانه ای و جالیزی جنوب استان کرمان، تکمیل بیمارستان های بم و عنبرآباد، تامین اعتبار بیمارستان زرند، ریزگردها و نیاز به کمک دولت برای مالچ پاشی را از جمله مواردی دانست که نیاز به ورود دولت برای حل آن ها دارد.

وی با اشاره به خطر بیکاری تعداد زیادی از نیروهای خودروسازی های استان کرمان گفت : این مسئله نیز جدی است و نیاز به مساعدت دولت در این زمینه دارد.

امیری خامکانی در ادامه گفت: بدهی بنیاد شهید به بیمه دی و مراکز دانشگاهی مشکل ساز شده به ویژه بیمه تکمیلی و درمان این افراد دچار مشکل است و مرکز توانبخشی ایثارگران استان نیز با پیشرفت ۷۰ درصدی نیاز به اعتبار برای تکمیل دارد.

نماینده زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی دیگر خواسته مردم کرمان را ساماندهی اتباع بیگانه عنوان کرد و گفت: این افراد بیش از ۱۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند و ناخواسته در شهرهای شمالی استان هزینه زیادی تحمیل می‌کنند که بارها با وزیر کشور این موضوع مطرح شده است و باید برای این موضوع فکری بشود.

وی همچنین افزود: افزایش مالیات استان کرمان را چالش دیگر استان دانست و گفت: مالیات استان کرمان بیش از عدد مصوب بودجه بوده است که این عدد پایه ای برای سال های بعد می شود و فشار زیادی را به اصناف و واحدهای تولیدی وارد می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =