دانش‌آموزان و کارمندان در لیگ کتابخوانی به رقابت می‌پردازند

سمنان- ایرنا - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان گفت: لیگ کتابخوانی دانش‌آموزی و دستگاه‌های اجرایی از شاخص‌ترین برنامه‌های هفته کتاب در استان همزمان با کشور برگزار می‌شود.

حسین شاکری روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در سالن جلسات اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سمنان، با اشاره به اینکه کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان سمنان می‌توانند در قالب تیم‌های سه نفره در این رقابت شرکت کنند، افزود: ‌دانش آموزان مقطع اول متوسطه دختران نیز در ۹۶ گروه سه نفره در لیگ کتابخوانی باهم به رقابت می‌پردازند.

وی بیان کرد: ۵۰۰ ویژه برنامه در هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با رویکرد تبدیل کتابخانه‌های عمومی به باشگاه‌های فرهنگی در استان برگزار می‌شود.

شاکری اضافه کرد: هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار که از ۲۳ آبان در سمنان همزمان با کشور آغاز شد و ۵۰۰ برنامه فرهنگی در ۷۲ کتابخانه عمومی این استان برگزار می‌شود.

وی، این برنامه‌ها را شامل رونمایی از کتاب، برگزاری جلسه‌های نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتاب‌خوانی، جلسات قرآن و نهج‌البلاغه، کارگاه‌های قصه‌گویی، برنامه‌های بخش کودک و نوجوان برشمرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان، برگزاری برنامه‌های نشست کتاب‌خوان، مسابقات کتاب‌خوانی، بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها با همکاری آموزش‌ و پرورش در مدارس و توزیع بسته‌های کتاب به کتابخانه‌های مدارس مناطق محروم را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب در استان سمنان معرفی کرد.

این مسئول فرهنگی استان سمنان تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان سمنان را بیش از ۲۸ هزار جلد کتاب عنوان و بیان کرد: اکنون ۷۲ کتابخانه عمومی در استان سمنان با ۱۰۶ کتابدار فعال است که از این میزان ۵۳ کتابخانه نهادی و ۱۸ کتابخانه مستقل و مشارکتی است.

افزایش ۱۱ درصدی شرکت‌کنندگان جشنواره کتابخانه رضوی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با اشاره به اینکه تعداد شرکت‌کنندگان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی امسال در این استان ۴۲ هزار و ۹۴۴ نفر بود، گفت: تعداد شرکت‌کنندگان در این جشنواره نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشت.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره در سه رده سنی کودک و نوجوان، جوان و بزرگسال و خانوادگی فراخوان شد، بیان کرد: تعداد آثار ارسالی به جشنواره امسال در بخش کودک و نوجوان قابل توجه و محسوس‌تر بود.

وی اظهار داشت: هدف از برگزاری این جشنواره ترویج سبک زندگی رضوی میان اقشار مختلف مردم است.

شاکری، تعداد کل شرکت‌کنندگان سمنانی در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال ۹۵ را سه هزار و ۵۶۱ نفر عنوان کرد و افزود: شرکت کنندگان در این جشنواره در سال ۹۶ نیز ۳۰ هزار ۷۵۸ نفر بود و در سال ۹۷ به ۳۷ هزار و ۹۷۸ نفر رسید.

وی با اشاره به اینکه ۴۲ هزار و ۹۴۴ نفر از استان سمنان در جشنواره کتابخوانی رضوی امسال شرکت کردند، گفت: از این تعداد ۳۱ هزار و ۵۶۱ نفر در بخش برخط، هشت هزار ۳۳۳ نفر در بخش پویش، ۱۷ هزار و ۶۲۱ نفر در بخش تستی و پنج هزار و ۶۰۷  نفر در بخش معرفی متنی شرکت داشتند.

وی تعداد شرکت کنندگان در پویش مجازی این جشنواره را هشت هزار نفر عنوان و اضافه کرد: همچنین در بخش برگه مکتوب هفت هزار و ۵۵۷ نفر و در بخش برگه نقاشی نیز سه هزار و ۸۲۶ نفر آثار خود را ارائه کردند.

در حال حاضر ۷۲ باب کتابخانه عمومی در استان سمنان فعال است. استان سمنان ۱۴ باب کتابخانه شهری و ۲۰ باب کتابخانه روستایی دارد.

بیست و هفتمین هفته کتاب دراستان سمنان همزمان با سراسر کشور از ۲۳ تا ۳۰ آبان در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط