۲۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۷
کد خبرنگار: 939
کد خبر: 83551961
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پیوستن به FATF از لوازم بازیگری موثر در عرصه اقتصادی است

زنجان - ایرنا - عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه زنجان گفت: برای تقویت بازیگری موثر ایران در عرصه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، باید قواعد مرسوم همچون پیوستن به FATF نیز رعایت شود.

دکتر مصطفی دین محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه موضوع پیوستن به FATF در کشور، بیشتر از آن که یک مساله کارشناسی باشد جنبه سیاسی به خود گرفته است.  

وی ادامه داد: در زمان حاضر دولت بخش عمده ای از مفاد مربوط به FATF را اجرا می کند ولی الحاق رسمی به FATF نیازمند رویکرد کارشناسانه به موضوع است.

عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه زنجان گفت: عده ای که پیوستن به FATF را به موضوعی سیاسی تبدیل کرده و با آن مخالفت دارند،  باید متوجه هزینه های وارد شده به کشور نیز باشند.  

وی افزود: البته بد عهدی‌های طرف های مقابل در برجام نیز به نحوه تصمیم گیری پیرامون پیوستن به FATF در داخل کشور دامن زده است.  

گروه ویژه اقدام مالی FATF یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹با ابتکار گروه ۷ برای مبارزه با پولشویی تاسیس شد؛ این سازمان ۳۷ عضو دارد و دبیرخانه آن در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس واقع شده است.
این گروه که یک نهاد مرجع برای تنظیم مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است، در آخرین نشست خود ضمن اعاده دو دسته از اقدامات مقابله‌ای علیه ایران، هشدار داد که در صورت عدم تکمیل فرآیند اجرای توصیه نامه‌ یا برنامه عمل ایران، این نهاد ممکن است طی حدود سه ماه آینده، ایران را به فهرست کشورهای غیرهمکار خود (لیست سیاه) بیفزاید. این در حالی است که ایران از مجموع ۴۱ مورد برنامه عمل گروه ویژه اقدام مالی، ۳۷ مورد که مربوط به بخش‌های اجرایی بوده را عملیاتی کرده است.
چهار مورد باقیمانده در حوزه قانونگذاری است که لوایح آن شامل «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی»، «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم»، «عضویت در کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» و «عضویت در کنوانسیون بین المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)» از سوی دولت تهیه و به مجلس ارسال شد که از این میان دو لایحه شامل پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) برای تعیین تکلیف نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده است.
جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت که از سال ۲۰۰۹ به طور رسمی در بیانیه های آن اعلام و مقررات اقدام های متقابل علیه تهران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با ایران احتیاط کنند.
از سال ۲۰۱۶ ایران به واسطه اقدامات دیپلماتیک و داخلی در وضعیت تعلیق از «اعمال اقدامات تقابلی» قرار گرفته است و از نظر استاندارد های نظارتی و کنترلی در هر سه زمینه پولشویی، جرایم سازمان یافته و حمایت مالی تروریسم در فضای خاکستری به سر می برد.
گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ مصادف با یکم اسفندماه ۱۳۹۸ به ایران مهلت داده تا این لوایح را تعیین تکلیف و تصویب کند در غیر این صورت ایران وارد لیست سیاه خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =