بیماری پنومونی سالانه جان یک میلیون کودک زیر ۵ سال را می‌گیرد

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیماری پنومونی (عفونت ریه یا ذات الریه) از بیماری های عفونی کشنده در سراسر دنیاست و سالانه بیش از یک میلیون کودک زیر ۵ سال بر اثر ابتلا به این بیماری ها جان خود را از دست می دهند.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مریم السادات میرعنایت افزود: بیماری پنومونی، به عنوان بیماری عفونی کشنده در کودکان زیر ۵ سال و افراد بالای ۶۵ سال شناخته می شود که هر ساله منجر به مرگ عده زیادی از افراد می شود، از این رو سازمان بهداشت جهانی و یونیسف ۱۲ نوامبر مصادف با ۲۱ آبان ماه را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری کرده اند.

این فوق تخصص ریه درباره نشانه ها و علائم بیماری پنومونی گفت: افراد مبتلا به پنومونی عفونی اغلب سرفه همراه با خلط، تب همراه با لرز شدید، تنگی نفس، درد قفسه سینه در حین نفس کشیدن و افزایش تعداد تنفس را تجربه می‌کنند و در افراد مسن، ممکن است گیجی مشهودترین علامت باشد.

وی اظهار داشت: علائم و نشانه‌های متداول بیماری پنومونی در کودکان زیر پنج سال عبارت از تب، سرفه و تنفس سریع یا اشکال در تنفس بوده و تب خیلی تعیین‌کننده بیماری نیست، ممکن است در کسانی که مبتلا به بیماری شدید و سوءتغذیه هستند، مشاهده نشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: سرفه اغلب در کودکان کمتر از ۲ ماه مشاهده نمی‌شود و علائم و نشانه‌های شدیدتر ممکن است شامل کبودی پوست، کاهش تشنگی، تشنج، استفراغ مداوم، افزایش یا کاهش شدید دمای بدن یا کاهش سطح هوشیاری باشد.

وی با بیان اینکه رعایت نکات بهداشتی در محیط زندگی و عدم تماس فرد آلوده با دیگران می تواند از بروز پنومونی پیشگیری کند، تصریح کرد: تزریق واکسن آنفلوانزا برای افراد در معرض خطر در هنگام شیوع پنومونی، می تواند احتمال مبتلا شدن را کاهش دهد و رژیم غذایی کامل وسرشار از ویتامین ها از جمله ویتامین C می تواند به مقدار قابل توجهی قدرت دستگاه ایمنی بدن را بالا ببرد.

به گفته میرعنایت، تشخیص پنومونی از طریق علایم بالینی، معاینه و عکسبرداری از ریه صورت می گیرد، همچنین با آزمایش خلط یا خون می توان عامل عفونت را مشخص کرد تا درمان مناسب از طریق آنتی بیوتیک موثر بر اساس نوع میکروارگانیسم باکتری، قارچ یا ویروس صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: برخی از مبتلایان به پنومونی به خصوص افراد مسن و بچه ها نیاز به بستر دارند که با مراجعه به موقع این افراد به پزشک و مراکز درمانی ضمن این که درمان مناسب و به موقع این افراد انجام خواهد شد، امکان سرایت عفونت به نزدیکان بیمار نیز کمتر می شود.

این فوق تخصص بیماری های ریوی در خاتمه با بیان این که استراحت مناسب و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات تازه و دریافت مایعات به میزان کافی و مصرف به موقع و صحیح آنتی بیوتیک های تجویزشده، امکان بهبودی هرچه سریعتر این بیماران را فراهم می کند، تصریح کرد: در فصول سرد و زمان آلودگی هوا و همچنین با شیوع آنفلوآنزا شیوع پنومونی افزایش می یابد؛ بنابراین در این زمان ها مراقبت بیشتر توصیه می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =