۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 1470
کد خبر: 83551880
۰ نفر

برچسب‌ها

برخورداری از استانداردهای سلامت حق مسلم بشری است

تهران- ایرنا- مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: برخورداری از استانداردهای سلامت مستثنی از مذهب، نژاد، اعتقادات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حق مسلم بشری است.

زینب نصیری روز سه‌شنبه در نشست تخصصی سلامت و سرمایه انسانی که در تالار دیوان شمس برگزار شد، افزود: سلامت در حقیقت به وضعیت کنونی یک جمعیت اشاره می کند که با انعکاسی از بشر و جامعه در بستر اجتماع به رویکرد دولت در سرمایه گذاری‌های اجتماعی و فقدان نظام سلامت مرتبط است.  

وی افزود: بعد جسمانی به لحاظ توانمندی‌های بدنی، بعد روحی و روانی به لحاظ فقدان اضطراب و تنش و مشارکت جمعی و بعد اجتماعی به لحاظ ارتباطات و تعاملات از سطوح این سلامت محسوب می شوند.

به عقیده نصیری کیفیت زندگی یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر این سلامت است که شهر سلامت‌بخش، شهر سالم و سلامت شهری سه مفهوم اساسی در این عوامل به شمار می روند.  
وی با اشاره به مفهوم پوشش همگانی سلامت گفت: پوشش همگانی سلامت در حقیقت به عنوان یک ضمانت جهت دسترسی بشر به خدمات پیشگیری، توان‌بخشی، درمان، تسکین و ارتقاء مراقبت سلامت محسوب می شود.

این مقام شهرداری تهران تصریح کرد: دستیابی به پوشش همگانی سلامت از مباحث مورد تأکید هریک از جوامع به هنگام توافق بر اهداف توسعه پایدار در سال ٢٠١۵ محسوب می‌شود؛ که به منظور تحقق این مهم دسترسی جوامع به استانداردهای سلامت با تاکید بر گروه های جمعیتی خاص باید مورد توجه واقع شود.

وی در ادامه به شاخص های این پوشش همگانی اشاره و اظهار کرد: حکمرانی و قانون‌گذاری در عرصه سلامت، تامین هزینه‌ها، نظام عرضه خدمات مراقبتی _ بهداشتی سلامت، تحصیلات شبکه‌های ارتباطی و کارکنان حوزه سلامت، دسترسی پذیری خدمات سلامت، سیستم های اطلاعاتی به منظور پژوهش و فناوری های هوشمند متناسب با هرم جمعیت از مولفه های پوشش همگانی سلامت است.

به عقیده مدیرکل سلامت شهرداری تهران آموزش و پرورش، تکنولوژی و اشتغال، مسکن، مشارکت اجتماعی، سیستم حمل و نقل و بناهای شهری، ارتباطات و اطلاعات نیز از محورهای شهر دسترس پذیر محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: افزایش مشارکت جمعی، برخورداری از فرصت‌های برابر، تغییر نگاه منفی جامعه نسبت به گروه‌های خاص (معلولان، سالمندان و کودکان) احقاق حقوق شهروندی، افزایش سلامت روانی، اجتماعی و جسمانی و به طور کل ارتقاء کیفیت زندگی نیز از نتایج این دسترسی به شمار می‌رود.
نصیری در پایان یادآور شد: جهت تحقق هر یک از این اهداف، سلامت روان باید به عنوان یک رویکرد اساسی در سیاست‌های خرد و کلان کشوری در نظر گرفته شود.

کشور نیازمند تدوین سند جامع مهاجرت است 
نصبیه اسماعیلی کارشناس جمعیت‌شناسی نیز در این نشست گفت: تدوین سند جامع مهاجرت به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های انسانی در مناطق مهاجرفرست و مهاجرپذیر کشور ضروری است.  
وی افزود: مهاجرت یکی از عوامل موثر بر پویایی جمعیت، جابه‌جایی و همچنین سرمایه انسانی محسوب می‌شود و براساس برخی از تحقیقات، تحصیلات نقش مهمی بر تصمیم‌گیری و اقدام به این مهاجرت ایفا می‌کند.  
اسماعیلی ادامه داد: براساس یک پژوهش که با هدف بررسی رابطه تحصیلات _ مهاجرت در سطح شهرستان‌های ایران انجام گرفت؛ در سال‌های ٩۵_٩٠ میزان خالص مهاجرت ٧٢ درصد از شهرستان‌های کشور منفی و ٢٨ درصد میزان خالص مهاجرت بین شهرستان‌ها مثبت است.  
این کارشناس جمعیت شناسی یادآور شد: در برخی از شهرستان‌های محروم نسبت تحصیلات جمعیت با موازنه منفی مهاجرتی و در شمار دیگری از شهرستان‌های توسعه یافته نسبت تحصیلات جمعیت با موازنه مثبت مهاجرتی همراه است.  
وی افزود: همچنین براساس این تحقیقات شدت مهاجرت بین شهرستانی با افزایش سطح تحصیلات شدت می یابد و در موازنه مهاجرتی، شهرستان‌های مهاجرپذیر از رشد سرمایه انسانی برخوردار می‌شوند.  
این تحلیل گر جمعیت تصریح کرد: با رشد شهرنشینی و همچنین نابرابری ها در شاخص های توسعه، سرمایه انسانی در مناطق مرزی کشور به ویژه تهران تجمیع و این امر بی‌تردید موجب تشدید نابرابری های منطقه ای در کشور می‌شود؛ بنابراین تدوین یک سند جامع مهاجرت به منظور بهره برداری از نیروی انسانی در این مناطق مهاجرپذیر و مهاجرفرست موثر و ضروری است.  

ولی‌الله رستمعلی زاده استادیار جامعه شناسی توسعه، موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور و دیگر سخنران این نشست نیز در یک مقاله با عنوان «تحلیل فضایی نقش توسعه انسانی در مهاجرت شهرستان‌های مرزی ایران»  اظهار داشت: شاخص توسعه انسانی یکی از مهم‌ترین مفاهیم جهت بروز میزان توانمندسازی آدمی با هدف ارتقاء کیفیت زندگی است.
وی با اشاره به یک پژوهش آماری افزود: براساس یک تحقیق با روش تحلیل ثانویه شماری از شهرستان ها در شمال و جنوب کشور ایران به دلیل نقش موثر نفت، گاز، سرزمین های کشاورزی و همچنین توسعه روابط با پایتخت نسبت به شهرستان‌های غربی و شرقی از رشد بیشتری برخوردار هستند.  
رستمعلی زاده دستیابی به بازارکار را از عوامل موثر بر مهاجرت عنوان کرد و گفت: مراکز صنعتی نیز بر مولفه (مهاجرت خالص و شاخص های توسعه شهرستان های مرزی) نقشی اساسی ایفاء می‌کند.
وی تاکید کرد: به عبارت دیگر نابرابری های فضایی در شاخص های توسعه، نرخ‌های مهاجرتی متعددی را برای مناطق مرزی کشور به همراه داشته است.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =