مسجد جامعی شهروندان را به کتابگردی دعوت کرد

تهران- ایرنا - عضو شورای اسلامی شهر تهران با انتشار فراخوانی، شهروندان و مسئولان را به آئین کتابگردی دعوت کرد.

در این فراخوان که از سوی دفتر «احمد مسجد جامعی» در اختیار رسانه ها قرار گرفته، زمان آئین کتابگردی امسال ۳۰ آبان ماه اعلام شده است.

وی در این فراخوان از اهل قلم، روحانیون، هنرمندان، آموزگاران، استادان، اصحاب فکر، فرهنگ و اندیشه، پدیدآورندگان کتاب، شخصیت‌های سیاسی  و چهره‌های برجسته و مورد احترام مردم دعوت کرد همچون سال‌های گذشته ضمن حضور در کتابفروشی‌ها و خرید کتاب با پشتیبانی از این حرکت مردمی به رونق و استمرار آن یاری رسانده و به شکل‌گیری و گسترش فضای گفت‌وگوی عمومی با محوریت کتاب کمک کنند.

مسجد جامعی در این فراخوان همچنین از روزنامه‌نگاران، مدیران رسانه‌های مکتوب، صدا و سیما و فعالان شبکه‌های اجتماعی شورای خواست تا با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور مردم در کتابفروشی‌ها به یاری این حرکت بیایند.

همچنین از گروه‌های ترویج کتابخوانی، باشگاه‌های  کتابخوانی، نهادهای غیردولتی فعال در حوزه کتاب در شهرها و روستاهای  سراسر کشور  دعوت کرد با حضور در کتابفروشی ها به ترویج کتابخوانی کمک کنند.

در بخش‌هایی از این فراخوان آمده است؛ شش سال از راه‌اندازی آیین مردمی کتابگردی می‌گذرد، شش سال پیش این آئین برای پشتیبانی از کتابفروشی‌ها به عنوان کانون‌های ارتباط میان نویسندگان و خوانندگان و بخشی از فضای عمومیِ با نشاط و پویای شهری و قدردانی از کتابفروشان شکل گرفت.
در این حوزه را فراخوان، عنوان شد که از نخستین دوره این پویش، گروه بزرگی از فرهیختگان و نخبگان به دعوت کنندگان آن پیوستند و  به همراهی مردم در سراسر کشور با این حرکت کمک کردند.

امسال در حالی به استقبال برنامه کتابگردی می‌رویم که تاثیر تحریم‌ها بر انتشار کتاب نیز تاثیر گذاشته و باعث گرانی قیمت کتاب شده است و ممکن است این تاثیر به کم‌رونق شدن کتابفروشی‌ها بیانجامد.  

کتابفروشی‌ها بخشی از فضای عمومی جامعه است که انتقال فکر و دانش را تسهیل می‌کنند و خاموش شدن چراغ کتابفروشی‌ها آسیب‌هایی به دنبال دارد که نتایج آن برای جامعه فاجعه‌بار است.

در چنین شرایطی نباید بگذاریم چراغ کتابفروشی‌ها خاموش یا کم‌نور شود، زیرا چراغ کتابفروشی‌ها خانه‌های ما را نیز روشن می‌کند و نور امید را هم‌چنان در دل‌های ما زنده نگه می دارد.

 ما می توانیم با حضور خود در کتابفروشی‌ها و خرید کتاب به روشن ماندن این چراغ‌ها کمک کنیم و شهر و خانه هایمان را روشن نگه داریم.

همراه با گروهی از فرهیختگان از مردم شریف ایران دعوت می‌کنیم به منظور احیای فرهنگ کتابخوانی و خرید کتاب از کتابفروشی‌ها، روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان با حضور پرشور در قالب گروه‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی و دوستانه در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور و خرید کتاب، از ناشران، نویسندگان، مترجمان و مشاغل مرتبط با تولید کتاب کشورمان تقدیر کنند.

عضو شورای شهر تهران با انتشار این فراخوان ابراز میدواری کرد که با تلاش همگانی، حضور در کتاب‌فروشی ها و خرید کتاب به یکی از عادت‌های همیشگی‌مان تبدیل شود تا هم اقتصاد نشر رونق گیرد و چرخِ آن به حرکت خود ادامه دهد و هم امید و نگاه به آینده در فضای فکر و فرهنگ کشور تداوم داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =