سردار جلالی: مفسدین اقتصادی ستون پنجم دشمن هستند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه مفسدین اقتصادی ستون پنجم دشمن هستند، تاکید کرد: باید دفاع از سفره و معیشت مردم در اولویت باشد و سیستم هوشمندی برای حمایت از اقشار مختلف مردم داشته باشیم.

به گزارش روز سه‌شنبه سازمان پدافند غیرعامل کشور، صبح امروز، با حضور سردار غلامرضا جلالی درچهارمین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل و حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی (CIP) با اشاره به اینکه امروز درگیر یک نزاع جدی با آمریکا هستیم، اظهار داشت: در دو سال اخیر فاصله خاکریز بین ایران و آمریکا کم شده و به هم نزدیک شدند. رویکرد آمریکا جنگ ترکیبی است یعنی همه مولفه‌های قدرت خود را علیه ما بکار گرفته است.

وی با بیان این که این جنگ در عرصه های مختلف ترکیبی و هوشمند است و بر اساس نقاط ضغف طرف مقابل تنظیم می‌شود، افزود: در مقابل این هجمه سه رویکرد در سال ۹۷ در برابر ما بود یعنی مذاکره، وادادگی و مقاومت. رهبری معظم انقلاب اسلامی فرمودند رویکرد مقاوت فعال را دنبال کنیم و اشاره کردند نه جنگ می‌شود و نه مذاکره. استراتژی مقاومت فعال یعنی استفاده هم افزا از همه مولفه‌های قدرت خود علیه دشمن.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: ما در عرصه نظامی توانستیم پاسخ قاطعی به دشمن داده و پهپاد رادارگریز دشمن را ساقط کنیم. با این پاسخ، بازدارندگی جدید در منطقه ایجاد شد. آمریکا به این نتیجه رسید که قادر نیست هیچ پاسخ نظامی به ایران بدهد. کشورهای مترجع منطقه هم متوجه شدند که آمریکا توان دفاع از خودش را ندارد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه باید استراتژی واحدی برای مقاومت ایجاد کنیم، گفت: همه مسئولان و مردم باید فهم دقیقی از استراتژی مقاومت فعال داشته باشند و با دقت بالا به آن عمل کنند. نیروهای مسلح، دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی و مردم به صورت هماهنگ این استراتژی را اجرا کنند زیرا ما در چند لایه با دشمن درگیر هستیم.

سردار جلالی با بیان اینکه کسی حق ندارد این استراتژی ملی را برهم بزند،تصریح کرد: کسی که آگاهانه این کار را انجام دهد به کشور خیانت کرده است. در این راستا نباید منافع ملی را فدای منافع جناحی و حزبی کنیم. امنیت ملی یعنی امنیت کل کشور. در این استراتژی، عناصر باید هم افزا بوده نه اینکه ضد هم کار کنند.

وی با بیان اینکه دفاع قاطع از منافع سرزمینی،  مشارکت و مقاومت مردمی، اصلاح مداوم رفتارها و تصمیمات اقتصادی، حل مشکلات اقتصادی، اصلاح و هوشمندکردن سیستم توزیع از عناصر استراتژی مقاومت فعال است، تصریح کرد: سپر امنیتی کشور باید ضمن به احترام به مطالبات مردمی در میانه جنگ اقتصادی، صف دشمن را از خودی تفکیک کرده و  با مردم حداکثر لطافت و با دشمن با حداکثر قاطعیت برخورد داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه مفدسین اقتصادی ستون پنجم دشمن هستند، تاکید کرد: دفاع از سفره و معیشت مردم باید در اولویت باشد و سیستم هوشمندی برای حمایت از اقشار مختلف مردم داشته باشیم. از سویی باید با مفسد، فاسد و مفسده مقابله کرد.
وی یادآورشد: خوشبختانه شمشیر عدالت توسط قوه قضائیه بلند شده است. ممکن است برخی هم از مقابله با فساد بدشان بیاید، ولی باید با مفسدین اقتصادی مقابله قاطع، شفاف، به موقع و به دور از سیاسی کاری کرد. با هر مفسدی در هر مقامی برخورد کرد و در این زمینه نباید دوقطبی سیاسی ایجاد کرد.

سردار جلالی گفت: امکان سازماندهی مردم در شبکه‌های اجتماعی که از خارج از کشور هدایت می‌شود، وجود دارد و این شبکه‌ها می‌توانند مردم را علیه نظام تحریک کنند. البته این تهدید فقط علیه ایران نیست بلکه برای همه کشورها وجود دارد ولی ما نباید اجازه دهیم دشمن در فضای مجازی علیه کشور فعالیت کند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد تعریف مفهوم زیرساخت یادآور شد: تعریف زیرساخت‌های حیاتی در کشورهای مختلف با هم متفاوت است. در ادبیات مکتوب غربی‌ها زیرساخت شامل زیرساخت‎های فیزیکی، به اضافه زیرساخت اطلاعاتی یا اطلاعات یا حتی عوامل و منابع انسانی، و حتی پروسه و فرایند کار به عنوان زیرساخت تلقی می‌شوند. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: در کشور ما بیشتر در ذهن مسئولان، زیرساخت فیزیکی به عنوان زیرساخت مطرح می‌شود. به طور مثال پل، جاده، ارتباطات، آب، برق، گاز، بندر که به عنوان زیرساخت فیزیکی در نظر گرفته می‌شود. این موضوع تا اندازه‌ای در ادبیات جاری گذشته ما مرسوم بوده است. ولی با توسعه فضای سایبر، تعریف زیرساخت تا اندازهای متفاوت شده و عناصر سایبری هم جز مولفه‌های تشکیل دهنده یک زیرساخت محسوب شده‌اند.

سردار جلالی با بیان اینکه این فناوری‌ها به‌دلیل پیچیدگی و پیشرفتی که دارند، در درونشان منبع و قابلیتی از تهدید و آسیب استتار شده است، متذکر شد: یعنی در ذات فناوری تهدید و آسیب به‌وجود آمده است. مثلا شما فناوری اطلاعات یا فضای سایبری که استفاده می‌کنید، ناخودآگاه تحت اشراف صاحب فناوری قرار می‌گیرید. یعنی اشراف اطلاعاتی بخشی از آن قابلیت تهدیدزایی است که درون آن فناوری بوجود آمده است. بنابراین می‌توانیم بگوییم که تهدید و فرصت در ذات فناوری باهم اختلاط پیدا کرده‌اند. 

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل در حداقل کردن و یا حذف آسیب‌پذیری‌ زیرساخت‌های حیاتی افزود: به صورت کلی ما معتقدیم که بایستی با یک تحقیق و پژوهش، نظام مصون‌سازی زیرساخت‌های کشور با قابلیت بروزرسانی و روزآمدی از نظر فناوری را دنبال کنیم. به شکلی که بتوانیم هم فناوری‌ها به‌صورت روزآمد به‌کار گرفته شود و هم به سمتی که این فناوری‌ها در اختیار ما بوده و مصون باشند، پیش برویم. به عنوان مثال وقتی هوشمندی در شهر مطرح می‌شود، ما نمی‌توانیم شهرها را به‌صورت سنتی و کلاسیک مانند گذشته اداره کنیم. بلکه از هوشمندی استفاده می‌کنیم اما باید به سمتی حرکت کنیم که از مقولات مفید آن بهره‌مند شده و آنها را در اختیار بگیریم. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: جهاد دانشی و علمی در این حوزه شکل گرفته و ما باید رویکردهای جدید پدافند غیرعامل را مبتنی بر فناوری‌های جدید ایجاد کنیم. به‌شکلی که آن چارچوب کلی بهره‌مندی از فرصت و خدمت و مقابله با آسیب و تهدید در هر فناوری را بتوانیم داشته باشیم.

سردار جلالی بیان کرد:  اختلاط فرصت و تهدید را در فناوری‌های نو یک اصل بدانیم. به طوری که نگاه فرصت‌محور محض یا تهدیدمحور محض نداشته باشیم. همچنین باید یک نگاه پیش‌دستانه داشته باشیم. به‌طوری‌که پدافند غیرعامل تبدیل به یک مانع برای پیشرفت نشده و بتواند فناوریها را قبل از اینکه داخل کشور مستقر بشود رصد کرده و احصاء تهدید و فرصت را پیش‌دستانه انجام بدهد. در نتیجه ما از قبل می‌توانیم تشخیص دهیم که این فناوری دارای چه تهدیدی بوده و چه بهرهمندی برای ما خواهد داشت.

سردار جلالی با بیان اینکه ما تلاش کردیم گروهی از اساتید و دانشجویانی که در این زمینه علاقه‌مند هستند را دور هم جمع کنیم و در قالب یک کارگروه علمی و پژوهشی موضوعات مربوط به حفاظت از زیرساخت‌ها را با هم بحث کنیم خاطرنشان کرد: باید ادبیات علمی حوزه‌ها را شناسایی و تبیین کنیم. به طوری که در نهایت بتوانیم به چند تا هدف برسیم.

وی متذکر شد: باید رشته‌ای به‌نام CIP در گرایش‌های مختلف برای کشورمان تولید و راه اندازی کنیم، محتوای دروس و کتاب‌ها را آماده کنیم، اساتید مربوطه را تربیت کنیم و دانشجو پذیرش کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه اساسی‌ترین توصیه ما این است که در موضوع حفاظت از زیرساخت‌ها که موضوعی علمی و تخصصی است باید نگاه دفاعی و پدافندی و نگاه امنیت افزایی در خلال و در ذات برنامه توسعه و پیشرفت هر دستگاهی دیده شود گفت: در واقع همه ملاحظاتی که می‌تواند پایداری، تاب‌آوری، ضریب اعتماد کارکرد دستگاه در شرایط و سناریوهای مختلف را افزایش بدهد باید در ذات طراحی و در حین طرح دیده شود. 

وی ادامه داد: طبیعتاً چون در بخش‌های صنعتی، بخشی از طرحها و برنامه‌های زیرساختهای ما از کشورهای خارجی گرفته می‌شود و کشورهای خارجی بعضا با شرایط امنیتی و اقلیمی خودشان برنامه‌ریزی می‌کنند، ممکن است شرایط اقلیمی و امنیتی آنها متناسب و سازگار با شرایط ما نباشد. ممکن است کشوری صرفا با لحاظ ضریب ایمنی، صنعتی را توسعه می‌دهد، این در حالیست که ضریب ایمنی تنها در منطقه ما کفایت نمی‌کند. 

به گفته سردار  جلالی ما باید حتما علاوه بر آن ضریب امنیتی و ضریب پدافندی را نیز در نظر داشته باشیم. بنابراین با این رویکرد ممکن است نقشه‌ها و برنامه‌های آن زیرساخت به طور کلی تغییر کند. خواهش من از دستگاه‌های اجرایی این است که حتما سه لایه ایمنی، امنیتی و پدافند را مجزا از هم در نظر بگیرند. این که فکر کنیم تنها رعایت ضوابط ایمنی، ما را از رعایت ضوابط امنیتی و ضوابط دفاعی بی‌نیاز می‌کند یک اشتباه است.  بنابراین تنها رعایت ضوابط ایمنی اولیه، برای استقلال طرح کفایت نمیکند و این موضوعی است که همه باید متوجه آن باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =