فعال‌شدن کشتارگاه زاگرس در کاهش قیمت گوشت قرمز تاثیر داشت

کرمانشاه- ایرنا- رئیس اتحادیه صنفی قصابان استان کرمانشاه، از فعال‌شدن کشتارگاه زاگرس کرمانشاه در روزهای اخیر پس از گذشت ۱۷ سال خبر داد و این امر را در کاهش قیمت گوشت تاثیرگذار دانست.

حسن آمویی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: این کشتارگاه به صورت صنعتی و باداشتن تجهیزات مدرن در حال فعالیت است.

وی تلاش و پیگیری مسوولان استان را در بازگشایی کشتارگاه زاگرس تاثیرگذار دانست و گفت: این جابه جایی با نرخ خدمات پایین در کشتارگاه، موجب کاهش قیمت گوشت شده است که در روزهای اخیر نرخ مصوب را به اصناف اعلام کردیم.

آمویی با بیان اینکه این کاهش قیمت در هر کیلوگرم از گوشت عرضه شده به میزان تقریبی ۱۰ هزار تومان بوده، ادامه داد: قیمت هرکیلو گوشت چرخ کرده و خورشتی گوساله ۷۰ هزار تومان، نرمه گوساله ۹۰ هزار تومان و قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی مخلوط ۹۳ هزار تومان است.

وی همچنین از وجود ۲۱۰ واحد مجاز عرضه فرآورده های خام دامی (قصابی) در شهر کرمانشاه خبر داد.

کرمانشاه دارای ۲ کشتارگاه بیستون و زاگرس(ماهیدشت) است که کشتارگاه زاگرس(ماهیدشت) سالها به دلیل نبود مخازن آب کافی و دیگر مشکلات کارشناسی، غیرفعال بوده است.

کرمانشاه که یکی از استانهای صادرکننده دام کشور محسوب می شود در سال های اخیر نرخ گوشت آن ۱۰ درصد بیشتر از سایر استانها بود.

در استان کرمانشاه چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی،۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود.