نام‌نویسی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی آغاز شد

بیرجند - ایرنا - نام‌نویسی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی از روز سه شنبه آغاز شد که سهم این استان از طرح یادشده ساخت ۲ هزار و ۴۴۹ واحد مسکونی شهری تعیین شده است.

معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: سامانه نام‌نویسی طرح اقدام ملی مسکن از صبح امروز فعال شده و متقاضیان می‌توانند نام‌نویسی کنند.  

حسن علیزاده روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آنچه از مرکز ابلاغ شده در مرحله اول  سامانه www.tem.mrud.ir  به مدت سه روز فعال خواهد بود تا متقاضیان بتوانند نام‌نویسی کنند.  

وی اظهار داشت: در صورتی که ظرفیت اعلام شده در این مدت تکمیل نشود احتمال تمدید این زمان وجود خواهد داشت ولی در حال حاضر زمانی را به طور قطعی اعلام نکرده‌اند.  

معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه ثبت‌نام‌شدگان بعد از نام‌نویسی پالایش خواهند شد گفت: این پالایش مدتی طول می‌کشد و واجد شرایط بودن افراد به آنان اطلاع داده می‌شود.  

وی یادآور شد: سهمیه خراسان جنوبی در این طرح ۲ هزار و  ۴۴۹ واحد مسکونی است که یکهزار و  ۳۸۲ واحد در شهر بیرجند و مابقی در سایر شهرهای استان ساخته می‌شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز آخرین آمار ثبت‌نام‌ شدگان را در برنامه اقدام ملی مسکن اعلام کرد.

پروانه اصلانی ساعتی قبل در گفت‌ و گو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ثبت‌نام در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شده است، گفت: تاکنون ۲۲۰ هزار نفر در سامانه حضور دارند و از سامانه بازدید کرده‌اند.

وی ادامه داد: سه هزار و ۷۴۱ نفر در حال ثبت نام هستند که همزمان پایش و رصد انجام خواهد شد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزار ت راه و شهرسازی بیان کرد: پس از مرحله پایش در صورت وجود ظرفیت  بیشتر در هر استان و یا تامین زمین، مجدد سامانه برای همان استان باز خواهد شد.

وی یادآور شد: تاکنون در خراسان جنوبی هزار و ۳۴۹ نفر، خراسان شمالی ۲۵۱ نفر، سیستان و بلوچستان هزار و ۶۳۰ نفر  و قم چهار هزار و ۲۰ نفر ثبت‌نام کردند.

اصلانی افزود: شهر قم به حد نصاب رسیده و سایت برای متقاضیان این شهر بسته شد.

طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اواخر سال گذشته به تأیید رییس جمهوری رسید و عملیات تامین زمین و ساخت خانه‌ها در سال جدید آغاز شد.

  ۱۰ استان آماده نام‌نویسی هستند که در اولین گام از استان‌های قم، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شده است.

طرح «اقدام ملی تولید و عرضه مسکن» یکی از مهم‌ترین اقدامات فعلی وزارت راه و شهرسازی برای رونق دادن به تولید مسکن در کشور است و بر مبنای آن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیز سهم بنیاد مسکن است که باید احداث شود.

براساس مطالعات انجام شده نیاز مسکن استان خراسان جنوبی تا سال ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار واحد مسکونی است.

استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان بیش از ۷۶۸ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۴۵۳ هزار نفر شهری ( ۵۹ درصد) و حدود ۳۱۵ هزار نفر در مناطق روستایی مستقر هستند.

براساس آخرین آمار مجموع خانوار شهری و روستایی استان ۲۲۳ هزار خانوار بوده که از این تعداد ۱۲۹ هزار خانوار شهری و ۹۵ هزار خانوار روستایی هستند اما تعداد واحدهای مسکونی استان ۲۱۴ هزار واحد است.

اخبار مرتبط