نیاز فوری به همکاری‌های منطقه‌ای برای مدیریت ریسک بلایای طبیعی

تهران- ایرنا- رییس سازمان هواشناسی گفت: در پنج سال گذشته، فقط به علت وقوع سیل حدود ۱۲۰۰ نفر کشته شده‌اند و میلیاردها دلار خسارت اقتصادی به کشورهای عضو وارد شده که این وضعیت نیاز فوری به همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه‌های مختلف برای کاهش خسارات زیان‌بار و مدیریت ریسک بلایای طبیعی را نشان می‌دهد.

سحر تاج‌بخش روز سه‌شنبه در سومین نشست روسای سازمان‌های هواشناسی عضو اکو در تهران افزود؛ امیدوارم دستاوردهای این نشست موجب ارتقای سطح همکاری‌های دو جانبه و خدمات سازمان‌های هواشناسی به کاربران شود.
وی اظهار داشت: حضور روسای هواشناسی از دو منطقه هواشناسی در این نشست فرصت مغتنمی است تا با استفاده از تجارب و توانمندی‌های کشورهای عضو در تلاش بی‌وقفه خود به صورتی هماهنگ در پایش، پیش‌آگاهی و مدیریت ریسک بلایای طبیعی در منطقه موفق‌تر عمل کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: منطقه اکو، به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق دنیا به تغییر اقلیم، بلایای طبیعی مرتبط با هوا و اقلیم بسیاری را تجربه کرده است.

وی تصریح کرد: یافته‌های گزارش پنجم هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم نشان می‌دهد که در دهه‌های آینده میانگین بارش از شرق مدیترانه تا افغانستان کاهش یافته و دمای هوا در سناریوهای مختلف به طور متوسط بین ۲ تا ۵ درجه در منطقه افزایش می‌یابد. پیامد این تغییرات کاهش شدید امنیت غذایی در منطقه، افزایش بلایای طبیعی وابسته به اقلیم، افزایش مهاجرت، کاهش شدید منابع آبی، افزایش برخی بیماری‌ها، از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی، افزایش مخاطرات دریایی و اقیانوسی و نهایتا کاهش رشد اقتصادی در منطقه اکو است.
تاج‌بخش افزود: این شرایط ما را به اتخاذ سیاست‌های هماهنگ منطقه‌ای برای کاهش پیامدهای سوء گرمایش جهانی، سازگاری با تغییر اقلیم، کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و حرکت به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیرآن هدایت می‌کند، جا دارد همراه با نهادهای تخصصی بین‌المللی و استفاده از منابع سازمان جهانی هواشناسی برای مقابله با آثار زیان‌بار پدیده تغییر اقلیم و به تبع آن مدیریت بلایای طبیعی بکوشیم.

بلایای طبیعی، مرز سیاسی نمی‌شناسد

رییس سازمان هواشناسی اظهار داشت: تحقق این امر به همکاری و مشارکت کشورهای همسایه و اعضای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو نیاز دارد، دانش و تجربه کسب شده توسط دیگر کشورها در رابطه با مدیریت بلایای طبیعی مرتبط با هواشناسی بایستی در کشورهای عضو به کار گرفته شود، زیرا بلایای طبیعی مرز سیاسی نمی‌شناسد.
 وی گفت: از عوامل مهم بلایایی مانند سیل‌های مهیب و بنیان‌کن و گرد و غبار در کشورهای حوزه اکو که به آوارگی میلیون ها نفر انجامیده است، تغییر اقلیم، فرسایش خاک، دخالت انسان در بهره‌برداری بیش از حد از منابع کره خاک و از بین رفتن موانع بازدارنده است. با توجه به لزوم بررسی و پایش مسائل مربوط به بلایای طبیعی مرتبط با هواشناسی که در کشورهای منطقه عمومیت پیدا کرده، سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران سعی وافری برای شناسایی، هشدار ومدیریت آنها داشته است.
وی تاکید کرد: ایجاد مرکز منطقه‌ای مدیریت ریسک بلایای طبیعی کشورهای عضو اکو در مشهد، مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران در تهران و مرکز ملی پیش‌بینی گرد و غبار در اهواز و سایر مراکز هشدار و مطالعات بلایای طبیعی نشان از علاقه‌مندی روزافزون به مباحث آب و هوایی در بین جامعه دارد که آشکارا نشان می‌دهد تا چه اندازه مردم، متخصصان و مسئولان نسبت به مسائل آب و هوایی حساس شده‌اند.
رییس سازمان هواشناسی ادامه داد: به منظور مقابله با فرسایش خاک و گرد و غبار، طرح‌هایی در زمینه مدیریت مراتع و مقابله با فرسایش بادی در استان‌های جنوب و غرب کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده که همکاران ما در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان هواشناسی کشور ارائه کرده‌اند.

سومین نشست روسای سازمان‌های هواشناسی کشورهای عضو اکو و دومین دوره آموزشی پایش و پیش‌بینی خشکسالی در منطقه اکو با حضور نمایندگان بخش هواشناسی کشورهای عضو اکو ٢١ و ٢٢ آبان ماه در تهران و مشهد برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =