خیران کتابخانه‌ساز شمال فارس تقدیر شدند

شییراز- ایرنا- سومین همایش خیرین کتابخانه ساز استان فارس به مناسبت هفته کتاب در شهرستان آباده و با محوریت تجلیل از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در همایش تجلیل از خیرین کتابخانه‌ساز شمال فارس در شهرستان آباده از ۱۸فرد و سازمان خیر کتابخانه یار برجسته منطقه شمال فارس که با اهدای کتاب، زمین و وجوه نقدی از کتابخانه‌های عمومی حمایت کرده بودند، قدردانی کرد.

روح الله منوچهری با اعلام اینکه امسال آغاز و حسن ختام برنامه‌های هفته کتاب فارس قدردانی از خدمات خیرین کتابخانه‌ساز استانی است، اضافه کرد: خیرین کتابخانه‌ساز بازوی توانمند کتابخانه‌های عمومی استان هستند و خیراندیشی در حوزه دانایی از هر اقدامی مهم‌تر و تأثیرگذارتر است.

منوچهری با بیان اینکه کمک خیرین فقط در حوزه مالی نیست، بیان کرد: اندیشه و نیت خیر خیرین به کار ما برکت می دهد و بسیاری از پروژه‌ها را به ثمر می رساند و تاکنون هرجا از خیرین کمک گرفتیم، کار پیشرفت کرده و بخشی از اهداف ما برای مخاطبان فراهم شده است.

او کمک های خیرین شمال فارس از سال ۹۵ تاکنون را قریب به چهارمیلیارد و هشتصد و هفتاد میلیون ریال عنوان کرد و گفت: در شهرستان آباده قریب به سه میلیارد و هشتصد میلیون ریال، در شهرستان اقلید هشتصد میلیون ریال، در خرم‌بید یکصد و هشتاد میلیون ریال و سهم شهرستان بوانات نیز نود میلیون ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی بوده است.

منوچهری کتابخانه‌های عمومی شمال فارس به ویژه شهرستان آباده را در حوزه زیربنا، عضویت و منابع از میانگین استانی بالاتر دانست و گفت: این نشان می‌دهد که نیت خیرین در کنار تلاش های کتابداران قابل توجه بوده و به ثمر رسیده است.

او به تفاهم نامه وزارت ارشاد و استانداری فارس در زمینه تکمیل و ساخت ۱۷ کتابخانه عمومی در استان اشاره کرد و گفت: در این تفاهم‌نامه سهم شهرستان آباده دو کتابخانه عمومی است و اعتباراتی برای تکمیل کتابخانه مرکزی آباده و پروژه توسعه کتابخانه ایزدخواست اختصاص داده شده که تا پایان این دولت به بهره برداری برسد.

فرماندار شهرستان آباده نیز در ادامه این همایش آباده را دروازه تمدن فارس نامید و با اشاره به سابقه تمدنی این شهرستان گفت: آباده به عنوان شهر فرهنگ و هنر شناخته می شود و نشان آن، عمر یکصد ساله آموزش و پرورش و وجود بیش از ۵۰ سال کتابخانه عمومی در این شهرستان است.

زین العابدین نیک مرام با بیان اینکه نیمی از کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خیرساز است، ابراز داشت: تقدیم کتاب به کتابخانه از دیگر اقدامات خیرین این شهرستان است.

او با بیان اینکه افزایش فرهنگ عمومی نیاز جامعه امروز است و با بهبود زیرساخت‌های کتابخانه ای میسر می‌شود، خاطرنشان کرد: در آباده ۱۱ کتابخانه عمومی با مساحت بیش از ۳۲۰۰ متر وجود دارد و یک کتابخانه نیز امرودر هفته کتاب افتتاح می شود.

وی افزود: ۱۶هزار و ۶۰۰نفر عضو کتابخانه‌های عمومی این شهرستان هستند که با این میزان باید تعداد منابع کتابخانه‌ها دستکم دو برابر شود.

در ادامه برنامه‌های هفته کتابخوانی در شهرستان آباده، کلنگ توسعه کتابخانه عمومی «یادگاران امام خمینی(ره)» شهر بهمن شهرستان آباده با همت خانواده‌ای خیراندیش و با اهدای یک میلیارد ریال به یاد زنده یاد حاج حسین کریمی از به زمین خورد؛ همچنین کتابخانه مشارکتی «پژوهشسرای استاد مهندسی» که متعلق به اداره آموزش و پرورش است با مساحت ۳۹۰ متر مربع و ۴۵۰۰ عنوان کتاب در قالب کتابخانه مشارکتی کار خود را آغاز کرد.

شهرستان آباده در ۲۷۶ کیلومتری شمال شیراز است.

اخبار مرتبط