واکنش آنکارا به طرح اروپا برای تحریم ترکیه

آنکارا- ایرنا- وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا از دفاع از حق و حقوق خود در راستای قوانین بین المللی در مدیترانه شرقی و همچنین حقوق و منافع جمهوری ترک قبرس شمالی دست بر نخواهد داشت.

این واکنش در حالی از سوی آنکارا صورت گرفت که اتحادیه اروپا دیروز (دوشنبه) از سازوکار اعمال تحریم‌ ترکیه به علت حفاری غیرمجاز این کشور برای اکتشاف گاز طبیعی در آبهای ساحلی جزیره قبرس در دریای مدیترانه رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز سه شنبه، وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: آنکارا بارها تاکید کرده است که "با وجود همه اقدامات اتحادیه اروپا" از دفاع از حق و حقوق خود در راستای قوانین بین المللی در مدیترانه شرقی و همچنین حقوق و منافع جمهوری ترک قبرس شمالی دست بر نخواهد داشت.

در این بیانیه آمده است که تصمیمات گرفته شده توسط شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در جلسه امروز نشان می دهد که هیچ یک از پیام های ترکیه مورد توجه قرار نگرفته است.

در ادامه بیانیه تصریح شده است: ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی از سال ۲۰۰۴ تلاش کرده است تا منابع هیدروکربن در مدیترانه شرقی را نه به عنوان یک عنصر تنش بلکه به عنوان عنصر ایجاد ثبات مورد توجه قرار دهد. ولی اتحادیه اروپا و بخش روم نشین قبرس در این مورد قادر به دیدن واقعیت ها و قوانین بین المللی و عدالت نیستند. از سال ۲۰۰۴ به طور مداوم تاکید کرده‌ایم که اجازه غصب یکجانبه حقوق خود را نخواهیم داد.

همچنین تاکید شده است: ترکیه برای تامین ثبات و در راستای رفاه زندگی همه مردم در شرق مدیترانه به اجرای اصول اساسی قوانین بین المللی و همچنین به تشویق همکاری ها در منطقه ادامه خواهد داد. ولی اتحادیه اروپا مدتها قبل ویژگی بی طرفی خود را که می تواند در حل مسئله قبرس کمک کند از دست داده است.

در ادامه بیانیه آمده است: انتظار این که ترکیه با تسلیم شدن در برابر تهدیدها از حقوق خود در مدیترانه شرقی عقب بکشد، یک انتظار بیهوده است. از این نظر هیچ کس نباید شک کند که ما فعالیت های اکتشافی و حفاری خود را در مدیترانه شرقی به همان روش ادامه خواهیم داد.

اتحادیه اروپا برای تحریم آنکارا آماده می شود

اتحادیه اروپا دیروز (دوشنبه) سازوکار اعمال تحریم‌ ترکیه را بر سر حفاری غیرمجاز این کشور برای اکتشاف گاز طبیعی در آبهای ساحلی جزیره قبرس در دریای مدیترانه رونمایی کرد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با تصویب این سازوکار، تحریم افراد یا نهادهای مسوول یا دخیل در فعالیت های غیرمجاز حفاری هیدروکربن ها را امکان پذیر ساخته اند.

هر چند این نهاد هنوز هیچ شرکت یا مقام ترکیه را هدف این تحریم ها قرار نداده و کشورهای عضو این نهاد می توانند نام افراد و نهادهایی را که به نظرشان در این فعالیت ها مشارکت دارند و باید در این فهرست گنجانده شود، به آن بیافزایند.

این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و انسداد دارایی افراد و نهادها مانند شرکت ها و سازمان های ترکیه می شود و شهروندان و شرکت های تابع اتحادیه اروپا نیز ار تامین منابع مالی برای آنها منع خواهند شد.

ترکیه، قبرس را به عنوان کشور به رسمیت نمی شناسد و اقدامات خود را در چارچوب حفاظت از منافع خود و ترک های قبرس ساکن شمال این جزیره تقسیم شده، در حوزه انرژی توجیه می کند.

ذخایر گاز طبیعی میدان‌های نفت و گاز دریای مدیترانه که در سال ۲۰۰۹ کشف شد و بالغ بر ۲۵ تریلیون فوت مکعب ارزیابی می شود، برای کشورهایی مانند قبرس و لبنان که فاقد درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز هستند، نوید بخش درآمدهای سرشاری است.

اکتشاف ذخایر بزرگ گاز در شرق مدیترانه و در حوزه های لبنان، سوریه، فلسطین اشغالی، ترکیه و قبرس می‌تواند آنان را از وارد کننده انرژی به صادر کننده آن تبدیل کند، اما تداخل میدان‌های گازی در عمق آب‌های منطقه و نیز اختلافات سیاسی و مسائل حل نشده میان ترکیه و قبرس و همچنین لبنان و رژیم صهیونیستی مانند ترسیم نشدن مرزهای آبی و نامشروع بودن این رژیم، چه بسا کشمکش آنان را بر سر ثروت های گازی نهفته در عمق آب‌های مدیترانه افزایش دهد.

اکتشاف و حفاری میدان های گازی شرق مدیترانه در سال های اخیر اهمیت زیادی بخصوص برای قبرس پیدا کرده که قصد دارد به بازیگر اصلی انرژی در این حوزه تبدیل شود.

قبرس به عنوان عضو اتحادیه اروپا، اخیرا ترکیه را متهم کرده که با اعزام کشتی ها حفاری جدید به آب های منطقه ای این جزیره، اوضاع را متشنج کرده، اما ترکیه مدعی شده که این کشتی ها در آب های این کشور استقرار یافته اند.

دولت قبرس تلاش جدید ترکیه را برای عملیات حفاری غیرقانونی در جنوب غرب این جزیره محکوم کرده و آن را نقض پیاپی حق حاکمیت قبرس در دریای مدیترانه دانسته است.

نیکوزیا اعلام کرده که آنکارا با وجود آگاهی از واگذاری عملیات حفاری در بخش شماره هفت اقتصادی آب های قبرس در سپتامبر گذشته (شهریور - مهر) به شرکت های «توتال فرانسه» و «انی» ایتالیا، کشتی حفاری ترکیه را به این نقطه فرستاده است.

جزیره قبرس به بخش های یونانی نشین و ترک نشین تقسیم شده که بخش ترک نشین شمال قبرس در سال ۱۹۷۴ در واکنش به ناآرامی ها در این جزیره میان یونان تبارها و ترک تبارها، به اشغال نیروهای ترکیه درآمده، هر چند نهادهای بین المللی این اقدام آنکارا را به رسمیت نشناخته اند.

قبرس عضو اتحادیه اروپا است

در سال ۲۰۱۴ برخی اخبار جدی در مورد اکتشافات گاز توسط رژیم صهیونیستی در بخش یونانی نشین یا قبرس جنوبی مطرح شد.

به گفته برخی منابع خبری، رژیم صهیونیستی قصد دارد با احاطه بر فن و دانش اکتشاف گازی و همچنین تسلط سیاسی و اقتصادی بر قبرس جنوبی، استراتژی خاصی برای منابع انرژی شرق مدیترانه طراحی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =