۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۰
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83551610
۰ نفر

برچسب‌ها

ساخت کاتدی با کارایی بالا برای باتری‌های لیتیوم سولفور

تهران- ایرنا- پژوهشگران سنگاپوری با استفاده از مواد نانوحفره‌ای، کاتدی برای باتری‌های لیتیوم سولفور ساختند که استحکام ساختاری بالا و ظرفیت انرژی بالاتری نسبت به کاتدهای رایج دارد.

محققان آزمایشگاه نانوبیو در موسسه آاستار سنگاپور روش جدیدی برای تولید کاتدهای لیتیوم سولفور ارائه کردند که با هزینه کم و فرآیند ساده‌تر از روش‌های رایج می‌توان کاتد برای این نوع باتری‌ها تولید کرد، این یافته محققان گامی دیگر به سوی تجاری‌سازی باتری‌های سولفور لیتیوم است و می‌تواند به نیاز صنعت برای تولید انبوه این باتری‌ها پاسخ دهد.

بسیاری از محققان باتری‌های یون لیتیوم را به‌عنوان یک فناوری پیشرفته قلمداد می‌کنند که می‌تواند نیاز ادوات الکترونیکی را تامین کند؛ اما این باتری‌ها یک محدودیت بزرگ در ظرفیت ذخیره‌سازی و ایمنی دارند که این دو به دلیل ویژگی‌های ناپایداری شیمیایی در این نوع باتری‌ها است. از این رو محققان این پروژه به دنبال ساخت کاتد مناسب برای باتری‌های لیتیوم سولفور هستند تا بتوانند کاتدهای ارزان قیمتی تولید کرده و تجاری‌سازی کنند.

در این پروژه محققان با استفاده از مواد کربنی اقدام به تولید نانومواد متخلخل سه‌بعدی کردند، این ساختار در حین شارژ باتری پایدار بوده و دچار فروپاشی نمی‌شود. این در حالی است که فروپاشی کاتد یکی از مشکلات این نوع باتری است که در حین شارژ رخ می‌دهد، کاتدهای رایج معمولا دانسیته کمی داشته و حفره‌های اندکی دارند، در نتیجه عملکرد باتری را تضعیف می‌کنند.

اما کاتد جدیدی که محققان سنگاپوری تولید کرده‌اند دارای ۴۸ درصد ظرفیت بالاتر بوده و افت ظرفیت نیز در این کاتدها بهبود یافته است، زمانی که سولفور به این ماده اضافه می‌شود کاتد توانایی تامین ظرفیت ۴ میلی‌آمپرساعت در هر مترمربع را دارا است.

جکی ینگ از محققان این پروژه و برنده اولین دوره جایزه علمی و فناوری مصطفی (ص)  ۲۰۱۵ در ایران گفت: ما روشی برای آماده‌سازی کاتد سولفور ارائه کردیم که می‌تواند روی عملکرد باتری‌های لیتیوم سولفور تاثیر به‌سزایی داشته باشد، روش ما قابلیت تولید انبوه دارد و می‌تواند در ساخت باتری‌های سولفور لیتیوم تاثیرگذار باشد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =