رشد کیفی جمعیت مناطق محروم، شاخص سرمایه انسانی را ارتقا می‌دهد

تهران - ایرنا- عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان گفت: رشد کیفی جمعیت در مناطق محروم و مرزی نقشی اساسی در ارتقای شاخص های سرمایه انسانی مانند رشد نیروی کار، ایفا می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سعید خانی روز سه‌شنبه در نشست تخصصی نهمین کنفرانس ملی انجمن جمعیت شناسی ایران با عنوان سرمایه انسانی، بازارکار و اشتغال در تالار ایوان شمس اظهار داشت: گذار جمعیتی در جامعه ایران در هر یک از حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیامدهای متعددی را به همراه داشته است.  در واقع رهاورد تحولات ساختار سنی جمعیت، افزایش شمار فعالان اقتصادی و گشایش نخستین پنجره جمعیتی است.  

وی  ادامه داد: این انباشت جمعیت با دستیابی به شاخص‌های سرمایه انسانی موجب رشد بهره‌وری نیروی کار، افزایش سرمایه ها و درحقیقت رشد و توسعه اقتصادی شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان گفت: در هر یک از مناطق استانی ایران تحولات ساختار سنی جمعیت موجب ظهور جمعیت بالقوه فعال اقتصادی شده است؛ این افراد،  پدیده های جمعیتی آینده را رقم می زنند و به‌ منظور مشارکت در فرآیند توسعه مستلزم تقویت سرمایه انسانی هستند.

خانی با اشاره به یک تحقیق آماری ادامه داد: پژوهشی با روش اسنادی،  کتابخانه‌ای با تکیه بر تحلیل داده های  مرکز آمار ایران که در رابطه با ١٠ استان کشور درباره شاخص های سرمایه انسانی برحسب ساختار قومی و منطقه‌ای انجام گرفته است که براساس آن برخی از استان ها مانند سیستان و بلوچستان و کردستان در زمینه شاخص های انسانی مانند آموزش، سلامت، نیروی کار، اشتغال و توانمندسازی محیط تمایزهای چشمگیری با دیگر استان ها دارند.

به گفته وی، اما برخی استان‌های مرکزی مانند اصفهان و سمنان از منظر شاخص های سرمایه انسانی، ‌ توسعه یافته اند و این مهم بر ضرورت تقویت سرمایه انسانی جمعیت بالقوه فعال در مناطق محروم و مرزی می‌افزاید.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: درگیری جمعیت بالقوه فعال در مناطق محروم در فرآیند توسعه با هدف ارتقای شاخص های توسعه و رشد کمی جمعیت به منظور تداوم دستاوردهای جمعیتی باید مورد نظر قرار گیرد.

رشد کیفی جمعیت به کیفیت شاخص های سرمایه انسانی مانند درجه سواد و آموزش و سطح رفاه زندگی می پردازد و برخی کارشناسان براین باورند که رشد کیفی جمعیت در حال حاضر نسبت به مساله افزایش کمی جمعیت، از اولویت بیشتری برخوردار است.

نهمین کنفرانس انجمن جمعیت  شناسی ایران با عنوان «پویایی جمعیت و سرمایه انسانی در ایران»  در روزهای ۲۰ و ۲۱ آبان ماه جاری در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =