۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۰
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83551589
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اصرار سعد حریری بر تشکیل دولت فن سالار

بیروت- ایرنا- سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در دیدار با نمایندگان جنبش امل و حزب الله همچنان بر لزوم تشکیل دولت فن سالار (تکنوکرات) تاکید کرد.

در پی رایزنی های ۴۸ ساعت گذشته بین علی حسن خلیل معاون سیاسی نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و حاج حسین الخلیل معاون سیاسی دبیر کل حزب الله لبنان با سعد حریری وی ضمن اعلام آمادگی برای بازگشت به نخست وزیری همچنان قبول آن را به تشکیل دولت تکنوکرات بدون چهره های سیاسی و حزبی مشروط کرده است.

این در حالی است که جنبش امل و حزب الله تشکیل دولت تکنو-سیاسی متشکل از افراد متخصص و چهره های سیاسی را خواستارند و به حریری اعلام کرده اند از نخست وزیری او در دولت جدید حمایت می کنند و به منظور گذر کشور از مرحله بحرای کنونی و اعتماد سازی در بین مردم آماده همکاری با او هستند.

در مقابل سعد حریری ضمن تاکید بر اینکه مخالفتی برای نخست وزیری دولت جدید ندارد، اعلام کرده است دولت باید کاملا تکنوکرات باشد و هیچ یک از گروههای سیاسی که در دولت قبلی حضور داشتند در آن مشارکت نداشته باشند و در عین حال اعلام کرده است آماده انعطاف در انتخاب وزیران تکنوکرات است.

به نوشته روزنامه الجمهوریه تلاش برای تشکیل دولت تکنوکرات با مخالفت حزب الله و جنبش امل روبه رو شده است به ویژه اینکه متوسل شدن به تشکیل چنین دولتی یعنی تلاش برای تحمیل عرف جدید سیاسی که کمترین نتیجه آن لغو نتایج انتخابات پارلمانی اخیر خواهد بود و باید در نظر داشت که هرچند ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار معترض لبنانی به خیابان ها آمده اند اما در مقابل بیش از یک میلیون نفر نیز در انتخابات پارلمانی شرکت کرده و نمایندگانشان را انتخاب کردند،در نتیجه از آنجا که دولت تکنوکرات موجب لغو نتایج انتخابات پارلمانی می شود ، غیرقابل قبول است.

در این شرایط میشل عون رئیس جمهور لبنان امشب سخنرانی خواهد کرد و پیش بینی می شود در آن مهلتی را برای پایان رایزنی های گروههای سیاسی در ارتباط با تشکیل دولت جدید تعیین کند.

تظاهرات معترضان لبنانی در حالی وارد سومین هفته خود شده که هرچند از شدت تظاهرات در خیابان ها کاسته شده است اما همچنان در بیروت و برخی شهرهای دیگر ادامه دارد و معترضان بیشتر بر تحصن در مقابل موسسات دولتی و  پیش از همه بانک مرکزی متمرکز شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =