۲۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 996
کد خبر: 83551560
۰ نفر

برچسب‌ها

زنان سرپرست خانوار و سختی‎های زندگی

بروجرد - ایرنا - فراگیری اعتیاد و آمار بالای حوادث سبب شده تا تعداد زنان سرپرست خانوار با کوهی از مشکلات و سختی‎های زندگی روزمره افزایش یابد.

چهرهاش جوان اما دلش پر از آشوب است، همه زیبایی و جذابیتهای زنانه اش در زیر سایه وحشت و اضطراب مخدوش شده و از او زنی همیشه هراس و مادری همیشه نگران ساخته است .

راهروی دادگاه خانواده را بالا و پایین می کند برگه هایی در دست و نگاهی پر از ترس و بی کسی، گویی به دنبال کسی می گردد، گاهی به دیگران تنه می زند و عذر خواهی می کند و در زیر لب خدا را صدا می کند.

راهروی دادگاه خانواده جای شلوغی است، هرکس با یک خواسته و درد حضور دارد و هر کدام گمان می کنند دردشان غیر درمان است و به دنبال رهایی می گردند.

ابتدا به عنوان ارباب رجوع با این مادر مضطرب حرف می زنم اما وقتی می فهمد خبرنگارم از معرفی خودش امتناع می کند.

سالهاست اعتیاد بلای خانه اش شده است به این امید که روزی همسرش مواد را ترک می کند ۱۱سال از بهترین روزهای عمرش را در کنار یک فرد معتاد سپری کرده که حاصل آن ۲ فرزند ۹ و پنج سال است.

تعداد روزهای خوش زندگیش از انگشتان دست کمتر و تنها خاطره از زندگیش کتک و دعوا و نداشتن هزینه زندگی است.

اشک های نشسته بر گونه را با گوشه روسری گلدار و کهنه اش پاک می کند و می گوید حسرت یک غذای گرم و خوب، لباس مناسب و حداقل امکانات بر تن خودم و فرزندانم باقی مانده است اعتیاد باعث شده همسرم به وظیفه پدری خود عمل نکند و همیشه در زیر باران مشت و لگد با کمبودها و غصه ها بسوزم و بسازم.

این مادر مهربان که تاوان اشتباهات همسر را پس می دهد می گوید اعتیاد همه آرزوها و امیدهای خود و فرزندانم را سوزاند، بارها همسرم همه وسایل زندگی را فروخته و از روی ناچاری به منزل پدرم که از کار افتاده است پناه آورده ام و اکنون پس از سالها تحمل رنج و سختی با گرفتن حق طلاق آمده ام تا امنیت جانی خود و فرزندانم را تامین کنم.

وی ادامه داد: مصرف مواد توهم زا موجب شده تا همسرم به هرکاری از جمله تهدید فرزندانم به مرگ دست بزند، اکنون نیز که همسرم در کمپ به سر می برد تلاش دارم با جدا شدن از وی جان فرزندانم را نجات دهم و با اخذ حضانت آنها زندگی جدیدی آغاز کنم.

به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان اعتیاد قربانیان فراوان دارد که در ابتدا فرد معتاد، سپس همسر، فرزندان و دیگر اعضای خانواده را تا مرز نابودی می کشاند.

زنی که گرد اعتیاد همسرش چهره او را غریب و گوشه گیر می کند، کودکی که بازیهای کودکانه اش در کنار منقل و مواد اعتیاد آور پدر می سوزد و دود می شود با کدام امید، به آینده دل ببندد و کدام آسمان آبی را برای پرواز بادبادکهایش انتخاب کند.

دبیر کمیته بانوان فرمانداری بروجرد می گوید: تأثیر اعتیاد بر خانواده انکار ناپذیر است و اعتیاد به عنوان یک  معضل علاوه‌ بر تاثیر بر فرد معتاد اطرافیان و به ویژه‌ی خانواده‌ی او را دچار بحران می‌کند.

اعظم همتی افزود: بیشترین علت طلاق اکنون اعتیاد است و متاسفانه افزایش آمار طلاق زنگ خطری جدی برای جامعه است که پدیده های شومی مانند فرزندان طلاق، افزایش زنان سرپرست خانوار را بدنبال دارد.

وی بیان کرد: فرد معتاد گرایش خود به خانواده را از دست می‌دهد و اهمیتی برای آن‌ها قائل نمی‌شود چرا که تنها به فکر مصرف و رفع وابستگی خود به مخدر است.

همتی افزود: کودکانی که در خانواده‌های معتاد زندگی می‌کنند اغلب وحشت زده هستند و مورد خشونت قرار می گیرند.

دبیر کمیته بانوان فرمانداری بروجرد اضافه کرد: در خانواده‌ای که یکی از اعضای آن معتاد است قوانین و مقررات جایی ندارد و تنها نابسامانی و آشفتگی دیده می‌شود و  اعضای خانواده باید با آگاهی از آسیب‌هایی که اعتیاد بر خانواده وارد می‌کند با کمک مشاوره ترک اعتیاد جهت کاهش آسیب‌ها و یا درمان اعتیاد اقدام کند.

همتی افزود: زنان سرپرست خانوار جزو آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که هم در سطح فردی و هم اجتماعی با مشکلات و مسائل جدی دست و پنجه نرم می کنند و همین مساله سبب شده شرایط زندگی برای این قشر دشوارتر از سایر اقشار جامعه باشد.

وی ادامه داد: از مهم ترین مشکلات و چالش های زنان سرپرست خانوار می توان به فقر، فشارهای روانی، تنهایی، ناامیدی و به دوش کشیدن بار مشکلات زندگی اشاره کرد که همین مساله نیز بروز بیماری های روحی و روانی را در کنار بیماری های جسمی برای این افراد به همراه دارد.

وی افزود: باید در سطح کلان جامعه به پیشگیری از اعتیاد پرداخت و اعتیاد را به عنوان معلول پیامدهای آسیب زای فردی و اجتماعی به حساب آورد و راهکارهایی را بررسی و پیشنهاد کرد که به حل مشکلات بنیادی جامعه بپردازد.

 یک روانشناس گفت:  یکی از مهمترین آسیب هایی که یک زن دارای همسر معتاد راتهدید می کند این است که خودش هم ممکن است به مصرف مواد مخدر روی بیاورد ،لذا زنان دارای همسر معتاد بیشتر در معرض آسیب اعتیاد قرار دارند.

الهه صارمی افزود: زندگی با همسر معتاد ازابعاد مختلف به زن آسیب می زند زن هابر اساس رابطه در زندگی شان تعیین تکلیف می کند و اگر در رابطه با همسر که مهترین رابطه زندگی شان است دچار خلل شود قطعا از بعد حمایت عاطفی .اجتماعی و مساءل بیولوژیکی تحت تاثیر قرار می گیرد و آسیب های مختلف را متحمل می شوند و با توجه به سطح سوادو دانش آنها متفاوت است .

وی تاکید کرد: زنانی که از طبقه پایین اجتماع هستند و ازنظر اقتصادی وضعیت وابسته دارند قطعا حمایت مالی و اقتصادی آن ها منوط به حمایت شوهر است و چون فرد معتاد به دلیل وابستگی به مواد مخدر قدرت مدیریت و تصمیم گیری صحیح را از دست می دهد پس نمی تواند زندگی را مدیریت و نیازهای روحی و روانی و اجتماعی .اقتصادی و جنسی زن را برآورده کند.

صارمی گفت:  این عوامل یک شکاف عمیق دررابطه زن و شوهر ایجاد می کند و چون ارتباط باهمسر دراین رابطه ویران است این زن نمیتواند در حایگاه همسری وحتی مادری هم نقش خوبی ایفا کند و همچنین سلامت اجتماعی زن به علت اینکه خانواده منزوی تر می شود دچار خلل میشود.

این روانشناس گفت: زنان در طبقات اجتماعی بالاتر و با سطح سواد بیشتر  ممکن است از آزادی های بیشتر برخوردار باشند و نیاز اقتصادی هم نداشته باشند اما نیازهای دیگرشان همچنان ابتر باقی می ماند زیرا درخانواده ازسلامت اجتماعی و ارتباط عاطفی  برخوردار نیستند .

صارمی افزود: معمولا زنان ودراین طبقات به علت عدم نیازهای اقتصادی امکان جسارت بیشتری دارند وحتی گاهی تصمیم گیری های پرخطری نیز در زندگی دارند هرچه همسر زن. مصرف کنندهی سنگین تری باشد آسیب بیشتر خواهد شد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =