ارتقاء سلامت دام و طیور کشور با ضدعفونی‌کننده نانویی آنتی باکتریال ایرانی

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان نانویی محصول ضدعفونی‌کننده‌ غیرشیمیایی نانویی و سازگار با محیط‌زیست را با عنوان نانوبیوساید NF به صنعت دام و طیور عرضه کرده است که این محصول در محیط خواص آنتی باکتریال ایجاد می‌کند.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سیدمحمد ایمان علوی مدیرعامل شرکت نانوپوشش فلز از فروش ۲۵ هزار لیتر ماده ضدعفونی‌کننده نانویی دام و طیور در بازار داخلی خبر داد و گفت: این محصول یک ضدعفونی‌کننده‌ غیرشیمیایی نانویی و سازگار با محیط‌زیست بوده که با عنوان نانوبیوساید NF به صنعت دام و طیور عرضه شده اس، این محصول علاوه‌بر دارا بودن مزایای فراوان در مقایسه با ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی و پایه الکلی، بسیاری از معایب آن‌ها را نیز ندارد.

وی گفت: نانوذرات نقره موجود در نانوبیوساید NF از طریق تولید اکسیژن فعال توسط نانوذرات نقره، دگرگون ساختن میکروارگانیسم‌ها (ترکیب با گوگرد موجود در RNA سلولی) و افزایش بار مثبت نقره در ابعاد نانو موجب تخریب غشای سلولی میکروارگانیسم‌ها می‌شود. نانوبیوساید NF با پر اکسیداسیون پروتئین‌های غشایی و اختلال در غشاهای باکتریایی و تغییر در فعالیت آنزیم‌ها موجب از بین رفتن باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود و با متلاشی کردن دیواره سلولی باکتری، باعث مرگ آن می‌شود. نانوبیوساید NF با چسبیدن روی گیرنده‌های آنتی‌ژنی و شکستن پوشش ویروس‌ها موجب نابودی ویروس‌ها می‌شود. اسپری کردن این ضد عفونی کننده در مکان‌های آلوده، بار آلودگی محیطی را کاهش داده و موجب مهار گسترش آلودگی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نانوپوشش فلز بیان کرد: این محصول تاکنون در ۱۵ استان توزیع شده است و از آن برای محافظت از مرغ گوشتی، مرغ مادر، شترمرغ، گوسفند، گاو، شتر، حیوانات و پرندگان خانگی استفاده می‌شود.

وی درباره مزیت‌های این فناوری اظهارکرد: این محصول نسبت به مواد پایه الکل از ایمنی بالاتری برخوردار است، تست‌های سمیت سلولی، پوستی، استنشاقی و خوراکی روی این محصول انجام شده است. این نانومحصول حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کند و در عین حال امکان حذف بو از محیط دام و طیور را فراهم می‌کند، از دیگر مزیت‌های این محصول سازگاری با محیط، ماندگاری بالا و نیاز به دوز پایین است.

علوی گفت: از آنجایی که این ماده ضدعفونی‌کننده نانویی درمحیط ایجاد خواص آنتی‌باکتریال می‌کند، به مرور مصرف دارو در دام و طیور کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: کاربرد نانوبیوساید NF درحوزه دام بزرگ، کوچک و صنعت طیور است، ضدعفونی حوضچه ورودی به سالن‌های پرورش، ضدعفونی محوطه مزارع پرورش طیور شامل سالن‌های پرورش، سقف، دیوارها، بستر، پنجره‌ها و اطراف سالن‌ها به صورت اسپری، ضدعفونی تجهیزات و لوازم آبخوری، دانخوری، ضدعفونی مخازن آب مصرفی و مسیرهای انتقال آب به داخل سالن و از بین بردن زیست‌فیلم در لوله‌ها و مخازن آب و ضدعفونی انبارهای خوراک (دیوار و سقف و کف و تجهیزات و میکسر) از جمله موارد کاربرد این محصول است.

مدیرعامل شرکت نانوپوشش فلز گفت: از دیگر کاربردهای نانو بیوساید NF می‌توان به ضدعفونی کردن کود به‌منظور کم شدن بوی نامطبوع و جلوگیری از احتمال انتشار آلودگی، ضدعفونی البسه و پوشاک و لوازم شخصی کارگران (چکمه‌ها و دستکش‌ها، روپوش‌ها)، ضدعفونی قفس‌های طیور و دستگاه‌های جوجه‌کشی و ضدعفونی کامیون‌های حمل جوجه و مرغ، ضدعفونی سالن‌های کشتار (سقف و دیوار و کف)، ضدعفونی تمام مسیر و دستگاه‌های خط کشتار و سالن‌های بسته‌بندی و ضدعفونی فیلتر دستگاه‌های هواساز و پوشال کولرهای آبی که منجر به کاهش شدید بار میکروبی از هوا و محیط دام و طیور می‌شود، می‌توان اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =