۵ هزار و ۷۳۵ زن در دوران دفاع مقدس به درجه جانبازی رسیدند

تهران-ایرنا- مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با یادآوری آثار پدیده شوم جنگ‌ بر جان و روح و سلامتی بشر و تخریب محیط زیست، گفت: پنج هزار و ۷۳۵ نفر جانباز زن در دوران دفاع مقدس به درجه جانبازی رسیدند و صدمه دیدن این زنان از لطمات جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است، جنگی که به خاطر منافع قدرت‌ها شکل گرفت.

علی اصغر جعفری روز سه شنبه در نشست تخصصی جنگ، مهاجرت و اثرات آنها بر زنان، خانواده و محیط زیست که به مناسبت روز جهانی اثرات تخریبی جنگ ها و مناقشات مسلحانه بر محیط زیست در موزه دفاع مقدس برگزار شد، افزود: این نشست برای یادآوی بدی‌های جنگ برگزار شده است چرا که جنگ هر جا رخ داده با محیط زیست و زندگی بشر بازی کرده است.

وی با بیان این مطلب که جنگ یکی از پدیده هایی است که به دست بشر آغاز شده است، اضافه کرد: همه ادیان این پدیده شوم را نکوهش کرده است چراکه روح، جان و سلامتی بشر را می گیرد و از سوی دیگر کودکان و زنان در راس این آسیب پذیری قرار دارند. جنگ موضوعی است که زیستگاه بشر هم از این پدیده رنج برده است.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بیش از ده ها میلیون کشته در جنگ جهانی اول و دوم را برجسته ترین اثر جنگ در قرن، عنوان کرد و اظهار داشت: تا به امروز هنوز آثار این حمله ددمنشانه وجود دارد و جنگ ایران و عراق هم از این قاعده مستثنا نبود و بیش از ۲۰۰ هزار نفر شهید و پنج هزار و ۷۳۵ نفر جانباز زن از لطمات جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است، جنگی که بر منافع قدرت ها شکل گرفت.

وی با تاکید بر این که جنگ را پدیده نابهنجار می دانیم، گفت: جنگ ها بر اساس منافع قدرت ها شکل گرفته و مبنای سلطه طلبی و قدرت است که  جنگ های حاشیه خلیج فارس نشان دهنده این امر است. حتی نظام های بین المللی هم زمانی از حقوق بشر سخن می رانند که منافع‌شان در میان باشد.  

جعفری خاطرنشان کرد: مسلمانان قربانی جنگ های مختلف هستند، مردم سوریه، فلسطین، میانمار و افغانستان و غیره شواهدی بر این امر هستند.

وی تاکید کرد: احداث موزه دفاع مقدس برای این است که نشان دهیم جنگ بد است و بگوییم جامعه ای هستیم که به دنبال صلح هستیم.

این نشست، با حضور میهمانانی از جمله هومان لیاقتی مدیر عامل مرکز صلح و محیط زیست، زواوی سفیر فلسطین در ایران، سعدالله نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، علی اصغر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و سفرای کشورهای مختلف در ایران در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =