برای بازسازی زیرساخت‌های مناطق زلزله‌زده نیاز به کمک دولت داریم

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه زیرساخت‌های مناطق زلزله‌زده استان هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان خسارت دید، گفت: باوجود اینکه دولت تاکنون ۶۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های مناطق زلزله‌زده ابلاغ کرده اما همچنان نیاز به کمک بیشتری برای بازسازی زیرساخت‌ها داریم.

هوشنگ بازوند روز سهشنبه در آیین بهره برداری از بیمارستان سوانح و سوختگی کرمانشاه که با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان اظهارداشت: احداث بیمارستان ۵۰۰ تخت خوابی کرمانشاه و بیمارستان ثلاث یک ضرورت جدی برای استان است. از وزیر تقاضا داریم با نگاهی ویژه به تکمیل این پروژه‌ها کمک کند. 

او گفت: استقبال رو به افزایش دانشجویان عراقی نشان از پتانسیل های توریستی حوزه آموزشی و درمانی استان دارد.

وی اظهارداشت: سه مرز  استان به تازگی رسمی شده اند و در تلاش هستیم امکان تردد مسافری و توریستی را در آن ها برقرار کنیم و از این امکان برای توسعه توریسم درمانی کرمانشاه بهره بگیریم.

او گفت: امروز دومین سالگرد زلزله آبان ماه ۹۶ است. زلزله ای با قدرت زلزله ۷.۳ ریشتر که جزو سهمگین ترین زلزله های صد سال اخیر بود.

وی افزود: زلزله های مشابه‌ زلزله سرپل ذهاب به طور متوسط ۳۰ هزار کشته در پی داشته اند ولی خوشبختانه با توجه به پیش لرزه ها و هوشمندی مردم، این زلزله خسارت های جانی بسیار کمتری در پی داشت.

استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: این زلزله بیش از ۵۰ پس لرزه قوی و بالای پنج ریشتر داشت و در طول ۴۵ روز تمام گسل های کشور از جمله گسل تهران را تحت تاثیر قرار داد و در  سطح مدیریت کلان کشور نگرانی های جدی ایجاد کرده بود.

وی افزود: یکی از آن زلزله ها که در آذر ۹۷ رخ داد؛ ۶.۴ دهم ریشتر قدرت داشت که در حدفاصل شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب رخ داد. زلزله های مشابه این زلزله صدها کشته برگذاشته است ولی خوشبختانه در این زلزله حتی یک نفر هم کشته نشد و هیچ سازه‌ای هم آسیب ندید که نشان از کیفیت مناسب سازه‌های ساخته شده در دوران بازسازی مناطق زلزله زده دارد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در سفر به مناطق زلزله زده در رهنمودی حکیمانه خطاب به مسئولین عنوان کردند؛ از این بحران یک فرصت برای توسعه منطقه بهره بگیرید. مجموعه دولت و مدیریت ارشد استان با تمام توان این جمله راهبردی مقام معظم رهبری را سرلوحه کار قرار داد و خوشبختانه این فرصت سازی در تمام ابعاد اتفاق افتاده است. 

وی تصریح کرد: بسیاری از زیرساخت ها و ساختمان های شهر سرپل ذهاب در زلزله آسیب جدی دیدند و در دوران زلزله این شهر تبدیل به یک کارگاه بزرگ شده بود و برای چند هزار جوان اشتغال ایجاد کرد.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: باتلاش های شبانه روزی صورت گرفته طی این ۲ سال، تاکنون ۹۵ درصد ساخت و سازها در مناطق زلزله زده به اتمام رسیده است.‌
وی اظهار داشت: متاسفانه تورم و گرانی باعث شده برخی نتوانند خانه های خود را تکمیل کنند. با این وجود تا بازسازی آخرین خانه در کنار زلزله زدگان ایستاده‌ایم.

بازوند پایان گفت: تقاضا کرده ایم وام های زلزله زدگان یک سال دیگر امهال شود و باجدیت آن را پیگیری می کنیم.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت. 
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید. 
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد کرمانشاه گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می کنند.