سوریه خواستار پیوستن کالاهای مستثنی، به موافقت‌نامه تجارت آزاد با ایران است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: سوریه خواستار پیوستن ۸۸ قلم کالای مستثنی به موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و سوریه شد.

«حمید زادبوم» امروز (سه شنبه) در همایش فرصت‌های تجاری سوریه در محل سازمان توسعه تجارت که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد، افزود: پارسال چهاردهمین اجلاس کمیسیون اقتصادی ایران و سوریه به ریاست معاون اول رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر سوریه در دمشق برگزار و در آن توافقات خوبی حاصل شد.
 وی اشتراکات زیاد فرهنگی تاریخی و دینی دو کشور را یادآور شد و گفت: حجم تجارت خارجی دو کشور که در بهترین سال ها حدود ۵۰۰ میلیون دلار بود که در سال‌های گذشته و متاثر از جنگ ها داخلی این کشور افت قابل ملاحظه‌ای داشته است.
 زادبوم به حجم تجارت خارجی سوریه در ۱۰ سال میلادی گذشته اشاره کرد که بالاترین رقم آن ۳۰ میلیارد دلار بوده و در سال گذشته میلادی به ۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.
وی گفت: توانمندی شرکت‌های ایرانی در بخش فنی و مهندسی، فرصت‌های مناسبی را برای فعالان اقتصادی دو کشور فراهم می‌کند، البته برخورداری ایران از نیروی انسانی و انرژی ارزان و موقعیت استراتژیک آن بهترین شرایط را برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشورمان فراهم کرده است.
 زادبوم یادآور شد سوریه خواستار آن است تا کالاها با احتساب ارزش افزوده کمتری را به ایران صادر کند و تشکیل کمیته‌های صنعتی معدنی و تجاری بین دو کشور در حال برنامه‌ریزی است.
 این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در نیمه نخست امسال دو مجوز نمایشگاهی از سوی سازمان توسعه تجارت برای سوریه صادر شد که هر دو در فضایی به وسعت ۱۲۰۰ مترمربع برگزار شد و ۱۵۰ شرکت در آنها حضور یافتند.
 وی بیان داشت: امکان تهاتر کالا بین دو کشور، فعال کردن شورای بازرگانان دو کشور، تاسیس مرکز تجاری ایران در سوریه و تاسیس شرکت حمل و نقل مشترک بین دو کشور در حال برنامه‌ریزی است.
زادبوم ادامه داد: همچنین ترک تشریفات برای شرکت در مناقصه ها، تسهیل رفت و آمد و صدور ویزا و حل مشکلات بانکی از جمله درخواست های شرکت‌های ایرانی برای حضور فعال‌تر در بازار سوریه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha